2014 Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik bazı ülkedeki kanunlarla belirlenen belirli yaştaki gençlerin belirli bir süre yapmakta zorunlu oldukları vatani bir görevdir. Dünyada ise birçok ülke de askerlik zorunlu hizmet olmaktan çıkmış maaşlı bir meslek dalı haline gelmiştir. Ülkemizde ise uzun dönem ve kısa dönem askerlik yapma seçenekleri vardır. Uzun dönem askerlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının on iki aylık bir süre zarfında yapmakta bazı durumlar dışında yapmakta zorunlu olan askerlik şeklidir. Bu zorunlu muaf durumları; iki gözde toplam 14 derece ise, 20 yaşını bitirdiği halde boyu yüz elli cm den kısa olması, boyu 210 dan dan uzun olup vücut kitle endeksi 19-35 dışında olması, tedavi ile iyileşmeyen hastalıklar, aşırı kilolu olmak, aşırı zayıf olmak gibi sebepler askerlik görevinden muaf olmanıza neden olur.Kısa dönem ise lisans mezunu kişilerin yedek subay olarak 6 ay olarak görev yaptıkları askeri biçimdir.

2014 Askerlik Yeri Sorgulama

Ülkemizde uzun dönem askerlik bir ocak iki bin on dörtte on beş aydan on iki aya düşürülmüştür. Resmi gazete de ilan edilmiştir. Kısa dönem için ise bu sürenin kısalmasını isteyenlerin sayısı çok fazladır. Kısa dönem içinse 6 aydan 4 aya düşmesi için dilekçe ile başvurular yapılıyor. İki bin on dörtte gelişen teknoloji sayesinde askere gidecek vatandaşlar artık askerlik yerlerini internetten sorgulatarak kolaylıkla öğrenebiliyor. E devlet askerlik sorgulama için e devlet şifresi gerekmektedir.

Askerlik Yeri Öğrenme

E devlet şifreniz yoksa PTT’ler den kolaylıkla temin edebilirsiniz ama bütün PTT ler bu işlemi yapamayabiliyor bu nedenle bu işlemi merkezi bir PTT den yapmanız daha iyi olacaktır. Aldığımız e devlet şifresi ile e devlete giriyoruz sonra bu siteden sisteme giriş yapıyoruz. Sisteme giriş yapılırken e devlet şifresinin yanı sıra TC kimlik numarası da gerekmektedir. Sisteme giriyoruz oradan e hizmetlere tıklıyoruz. E hizmetler bölümünden Milli Savunma Bakanlığı bölümünden sevk edilecek eğitim merkezleri bölümünü seçiyoruz. Askerlikle ilgili herhangi bir açıklama varsa buradan öğrenebilirsiniz. Askerlikle ilgili en güncel haberleri buradan öğrenebilirsiniz.
Related posts

One thought on “2014 Askerlik Yeri Sorgulama

  1. kemal

    askerlık yoklama hakkında bılgı almak ıstıyorum

Leave a Comment