65 Yaş Maaşı Sorgulama

65 Yaş Maaş Sorgulama

65 yaş maaşı diğer adıyla yaşlılık aylığı devletin sosyal bir devlet olmanın gerekliliği olarak 65 yaşını tamamlamış yaşlılar için ödediği cüzi miktardaki aylıktır. Yaştan dolayı artık çalışamayacak durumda olan ve kendisine bakmakla yükümlü kimsenin olmaması durumunda alınabilecek bir maaştır. Devletin bu maaşı ödemesi için öncelikle kişinin 65 yaşını tamamlamış olması şarttır fakat sadece bu şart yeterli değildir. Yerine getirilmesi gereken diğer şartlardan biri kişinin Emekli Sandığı Bağ-Kur Sosyal Sigorta Kurumu da dahil olmak üzere hiçbir kurumdan emekli aylığı almıyor olması gerekmektedir.

65 Yaş Maaş Başvurusu

Yani kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmamalı bu maaşı alabilmesi için. Bunların dışında daha önceden Sosyal Sigorta Kurumu’na prim ödememiş geliri muhtaçlık sınırından daha az olan ve bunu bulunduğu ilde Valilik ilçede ise Kaymakamlık kurumlarına tespit ettirmiş olan kişiler de yaşlılık maaşı için başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca üzerlerine tapulu taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal olmaması diğer şartlardan biridir. Daha önce sadece yaşlılara ve muhtaçlara bağlanan bu aylıktan artık engelli vatandaşlarımız da yararlanabilmektedir. Tüm bu şartlar 2022 sayılı kanunla belirlenmektedir.

65 Yaş Maaşı Ne Zaman Alınır

Yaşlılık maaşı için yukarıda bahsettiğimiz şartları taşıyan vatandaşlar başvuruda bulunabilirler. Başvuruda istenen evrakları tamamlayarak ikametlerinin bulunduğu yerdeki defterdarlıklara veya mal müdürlüklerine başvurabilirler. Yaşlılık aylığı başvuru formu aylık istek dilekçesi valilik veya kaymakamlık tarafından verilen muhtaçlık belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği kişi tarafından hazırlanmalı ve başvuruda teslim edilmelidir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği  il ya da ilçe mahalli birimlerinden alınabilir.

Dul Maaşı Sorgulama

İnternetin hayatımızın her alanında kullanılmaya başlamasıyla yaşlılık aylığı için başvurduktan sonra internet üzerinden işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Başvurunuz hangi aşamada onaylandı mı veya aylığınızı ne zaman almaya başlayacağınızı öğrenebilmeniz mümkün. İnternet üzerinden her tür resmi işlemimizi yapabildiğimiz e devlet sitesi bizi T.C Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasına yönlendirmektedir. Bu sayfaya girerek TC kimlik numaramızla sorgulama yapabiliriz.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama

Karşımıza Muhtaç Aylığı Sorgulama kısmı çıkacaktır. Bu bölüme kimlik numaramızı yazdıktan sonra Sorgula butonuna tıklayarak kolaylıkla yapabiliriz. Eskiden olduğu gibi kurumlara gidip sıra bekleyerek zaman kaybetmemize gerek yok. Eğer ki muhtaçlık maaşı almaya hak kazanamadıysanız bunun nedenini de aynı sayfadan öğrenebilirsiniz.
Related posts

Leave a Comment