Adres Beyan Formu

Adres Beyan Nasıl Yapılır

Devlet adres konusundaki dağınıklılığa son vermek için adres kayıt sistemini oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan yerleşik yabancıların yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin elektronik alt yapı kullanılarak güncel olarak depolanması amacı ile yapılmıştır. Türk Medeni Kanunun 19. maddesine göre her insanın tek yerleşik adresi bulunması zorunludur. Buna “Yerleşim yerinin tekliği” ilkesi denmektedir. Bu ilkeye göre Adres Kayıt Sisteminde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile sadece 1 yerleşik yer belirtilmelidir.

Adres Beyan Formu Nereden Alınır

Adres Beyan Formunu 2 şekilde verebilirsiniz. Birinci yöntem Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı dairelerde (herhangi bir ilde) Adres Beyan Formunu alıp elle doldurmak ya da internet üzerinden adres beyan formunu doldurmak gerekiyor. Adres Beyan Formunu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden aldıysanız Uygun bölümleri doldurarak tekrar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne teslim etmeniz yeterli.

Adres Beyan Formu A

Resmi bilgilendirme belgelerinde Adres beyanı ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır. “5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununu gereğince kişinin yerleşim yeri adresi tüm iş ve işlemlerde esas alınmaktadır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 ve 51 inci maddeleri uyarınca, yerleşim yeri adres değişiklikleri yirmi iş günü içinde nüfus müdürlüklerine, adrese dayalı hizmet veren kurumlara (su idaresi gibi) ya da dış temsilciliklere bildirilir.”

Adres Beyan Formu B

İkinci Beyan yolu ise internettir. Mobil ya da sayısal imza ile adres beyanı yapabileceğiniz sayfa adresine sayfamızın altıktan girdikten sonra uyarıları dikkatlice okuyunuz. Çünkü gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişilere devlet tarafından 782 TL lik idari para cezası uygulanmaktadır. Bilgilendirmenin altında bulunan “Yukarıdaki bilgiler anlaşılmıştır” kutucuğunu işaretledikten sonra “ileri” diyerek adres beyan yönteminizi seçmelisiniz.

Adres Beyan Formu Örneği

Size uygun olanı seçtikten sonra (Mobil imza ile beyan ya da Sayısal imza ile beyan) “sonraki” butonuna basın. Yurtiçi ya da yurtdışı seçeneklerinden sonra karşınıza gelen formu doldurunuz, bilgileri tamamen doğru girdiğinizden emin olun. Beyan yapılacak kişiler bölümünü işaretledikten sonra “sonraki” butonuna basarak adres beyanınızı tamamlayabilirsiniz.
Related posts

One thought on “Adres Beyan Formu

  1. Thomasjavier

    2011 yılında kızılay yurt ie7inden kurban bağışı almıyormu? 31.10.2011 tinhiarde Ziraat Bankası İstanbul Sarıyer şubesine gittim kızılay bu yıl yurt ie7inden kurban bağışı almıyor dedi. Acilen cevap bekliyorum.

Leave a Comment