Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi Taban Puanlar

Ankara üniversitesi cumhuriyet döneminde kurulan ilk üniversite olma özelliğini taşımaktadır. Öğrenimine 1925 de Hukuk Fakültesi ile başladı. Daha sonra 1946 ya kadar değişik bölümler açılarak üniversite resmen öğrenim hayatına başladı. E-Devlet de geçen bilgilere göre üniversite bilim ve teknolojik gelişmelere katkıda bulunarak bu gelişmeleri etkin biçimde sunulması ve özgür, verimli bir çalışma altyapısı sunarak bilime katkıda bulunabilmek amaçlı kurulmuştur. Ankara Üniversitesinde; dil ve tarih-coğrafya, diş hekimliği, eczacılık, eğitim bilimleri, fen, hukuk, ilahiyat, iletişim, mühendislik, sağlık bilimleri, siyasal bilgiler, tıp, veteriner ve ziraat fakülteleri bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi taban Puanları 2013

Enstitüler olarak da; adli bilimler, biyoteknoloji, eğitim bilimleri, fen bilimleri, gıda güvenliği, hepatoloji, hızlandırıcı teknolojileri, kök hücre, nükleer bilimler, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, su yönetimi ve Türk inkılâp tarihi bulunmaktadır. Üniversiteye bağlı; Adalet, Başkent, Beden, Beypazarı, Elmadağ, GAMA, Haymana, Kalecik, Nallıhan, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulları, devlet konservatuarı, beden eğitimi ve spor ve yabancı diller yüksekokulları bulunmaktadır. Rektörlüğe bağlı ise; enformatik, güzel sanatlar ve Türk dili gibi birçok bölümler bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi İletişim

Öğrencilerin barınmaları için uygun fiyatlarda ve rahat edebilecekleri bir şeklide her türlü ihtiyaçları karşılanmak üzere birçok özel ve devlet yurdu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Vehbi Koç erkek öğrenci yurdu, Cumhuriyet kız öğrenci evi, milli piyango kız öğrenci evi, Yıldırım Beyazıt kız ve erek öğrenci yurtlarında isteklerine göre bir, iki veya üç kişilik odalarda kalabilmektedirler. Ankara üniversitesi rektörü olarak Prof. Dr. Erkan İbiş görev yapmaktadır. Üniversite Döğ ol Cad. 06100 Tandoğan adresinde bulunmaktadır.

 

Ankara Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment