Artvin Orman Bölge Müdürlüğü

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alımı

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü genel olarak ülkemizde en çok çalışan orman bölge müdürlükleri arasında yer alır. Bunun en büyük sebebi ise genel olarak ormanlık arazilerin çok fazla olması ile alakalı bir durum olarak bilinir. Hem ormanlık arazilerin muhafaza edilmesi hem de yeni alanların oluşması için birçok yeni şeyler yapılıyor. Bu açıdan bölge kurumu çok fazla çalışan ve çalıştığı kadarda üreten bir kurumdur.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi

Artvin orman bölge müdürlüğünün en fazla uğraştığı sorunlar arasında köylünün ve ya başka bir değiş ile bölge halkının ormanlık arazi içerisinde bulunan ağaçları bilinçsiz bir şekilde kesmesi yer alıyor. Bu konu da eğer iyi bir çalışma yapılmaz ise bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu sıkıntıların başında ormanlık arazilerin sayısının azalması e bu konuda bazı eksikliklerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun da yanında bölgenin yüksekliğinin çok fazla olması bölge de heyelan ve ya toprak kayması gibi doğa olaylarının da riskini çok fazla azalttığı için sürekli olarak önlemlerin alınmasını gerekli kılıyor.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü İletişim

Artvin orman bölge müdürlüğü ormanlık arazilerin yukarı da belirtilen sebepler ile sıkıntı çekmesi ve bu konuda eksikliklerinin ortaya çıkmaması için bazı durumların da ortadan kalkması için yoğun çaba harcıyor Genel olarak bunların başında ise birçok alanda bazı durumlar ortaya çıkıyor. Bu da ormanlık arazilerin ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.
Related posts

One thought on “Artvin Orman Bölge Müdürlüğü

 1. Metin Sayar

  ORMANLARIMIZ İZİNLİ OLARAK KATLEDİLİYOR

  Konu: Yakacak ihtiyacı için verilen ruhsatiye hakkında.

  Sayın Müdürüm ben Şavşat’ın Çiftlik Köyünde yaşayan bir vatandaşım. Orman İşletmesi köylülerin yakacak ihtiyacını karşılamak için her yıl köylülere bir hafta süre ile ormanda odun hazırlama izni veriyor. Bu süre içinde orman muhafaza memurları gelip gerekli talimatları veriyorlar. Ama kim dinliyor. Memurlar herkesin başında bekleyemiyor. Ne yazık ki herkes iyi niyetli değil. Ağaçları kesmekle kalmıyor, gidip en düzgün ve taze ağaçları kesiyorlar.
  Böyle giderse ormanlarımız on yıl sonra boz kırlara dönecek. Bir vatandaş olarak bu işe çok üzülüyorum. Beni destekleyen çok sayıda köylü var. Fakat diğerleri muhtarı öne alarak bastırıp yine karar çıkarıyorlar ve her yıl aynı katliam devam ediyor. Bu işin bir çözümü var. Çözüm kolay fakat bürokrasiyi geçip karar çıkarmak zor. Çözüm şöyle:
  Ormanlarımıza meyve bahçesi gibi bakabiliriz. Orman işletmesinden emekli olan mühendisleri devreye sokarak bu iş çözülebiliriz. Ormanların temizlik ve bakımı ihale ile bu kişilere verilir. Bu kişiler ücretli orman işçisi çalıştırarak on iki ay boyunca ormanlarda yıkılan ağaçları kesme, seyreltme, budama ve dal kütük toplama işleri yaparlar. Toplanan odunlar ormanın dışına oluşturulan depolarda istiflenir. Bu odunlar üç gruba ayrılır. Birinci grup kerestelik, ikici grup kalın ve eğri odunlardan oluşur. Üçüncü grup ise dal ve kütüklerden oluşur. Fiyatlandırmada buna göre belirlenir. Bu ürünler köylülere maliyetine, komşu köylülere de az bir kârla satılır. Böylece ormanlarımız kesilmekten kurtulduğu gibi ormanların bakımı ve temizliği de yapılmış olur. Köylünün de ihtiyacı karşılanmış olur.

Leave a Comment