Askerliğim Ne Zaman

Askerliğim Ne Zaman Belli Olacak

Askerlik insanları toplu yaşamalarıyla birlikte ortaya çıkan güvenlik problemiyle birlikte oluşan meslektir.

Askerlik vatani bir hizmettir. Bu askerlik hizmeti bir ülkede belirli yaştaki kişilerin belirli bir süre askeriyede yapmakla görevli olduğu vatani hizmettir. Asker orduda görevli kişilere denir. Erden mareşale kadar rütbeler gitmektedir. Askerlerin asıl görevi ülkeyi iç ve dış mihraklara karşı korumaktır. Askerlerin asıl görevlerinin dışında olağan üstü durumlarda ihtiyaç gereği arama kurtarma, yangın söndürme, gibi görevleri de vardır. Dünyada Amerika, Japonya, İspanya, Avustralya, Kanada, İtalya, İngiltere, Almanya, Fransa, İsveç gibi ülkelerin ordularında ki askerlere maaş verilerek görev verilmiştir. Çoğu ülkelerde ise askerlik zorunlu bir hizmettir. Ülkemiz de bu zorunlu olan ülkeler arasında yer almaktadır.

Askerliğim Ne Zaman Bitecek

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bin dokuz yüz on altı yılında çıkan yasa gereği yirmi yaşını doldurmuş olan her erkek askere gitmek durumundadır. Eğitim durumu halinde askerlik hizmeti yirmi dokuz yaşına kadar ertelenebilir. Ülkemizde 3 tip askerlik vardır. Bunlar; uzun dönem, kısa dönem, bedellidir (dövizle askerlik) .

Askerlik Sorgulama

Ülkemizde uzun dönem askerlik hizmeti on iki aydır. Lisan mezunları için ise uzun dönemde yedek subay olarak on iki ay zorunlu hizmet durumu vardır. Kısa dönem de ise; lisans mezunları er olarak 6 ay hizmet vermek zorundadır. Bedelli ise TC vatandaşı olup en az üç yıl başka bir ülkede yaşayan kişiler (bu kişiler oyuz sekiz yaş ve altı olup on bin Euro karşılığında askerlik görevini yapmış sayılmaktadır.) 21 gün hizmet vermektedirler. Ayrıca son yıllarda terörle mücadele kapsamında çıkan yasada birinci dereceden şehit yakınları askere istekli olmadıkça alınmazlar. Asker olanlar ise terhis olur.

Askerlik Ne Zaman 2014

E devlet üzerinden askerlik zamanını öğrenebiliriz fakat bu bilgiye ulaşabilmek için e devlete giriş yapmamız gerekmektedir. Giriş için bizden e devlet şifresi istenmektedir. Bu şifreyi de PTT’ler den 2 lira karşılığında temin edebiliriz. Aldığımız bu e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptığımızda oradan e hizmetler bölümünden askerliği ne zaman yapacağınız bilgisine ulaşabilirsiniz.
Related posts

Leave a Comment