Askerlik Yoklama Sorgulama

Askerliğim Nereye Çıktı

Askerlik o çağa gelmiş bütün gençlerimizin yerine getirmek zorunda olduğu vatan borcudur. Ülkemizde askerlik kavramına çok büyük anlamlar yüklenmiştir. Hatta yüce dinimizde bu uğur vefat eden gençlerimizin de şehadet makamına eriştiği müjdesini vermektedir.  Günümüzde askerlik durumunuzu gösteren belge birçok kurum tarafından istenmektedir. Çünkü işveren çalıştırdığı elemanının asker kaçağı olup olmadığını mutlaka sorgulayacaktır. Herhangi bir işe başvuracağınız zaman size gerekecek evraklardan birisi de askerlik durumunuzu gösteren belgedir.

Askerlik Sorgulama 2014

Bunun dışında lisans eğitiminden sonra daha ileriki bir eğitime devam etmek istiyorsanız işte o zaman başvuru yapacağınız üniversite sizden askerlik durum belgesi isteyecektir. Askerlik çağına gelmiş bir genç kendisine celp kağıdı gelmeden önce mutlaka askerlik durumunu sorgulatmalıdır. Eğer öğrenim hayatını devam ettirmek istiyorsa askerlik durumunu sorgulatmalı ve yoklamada adı çıkıyorsa hemen en yakın askerlik şubesine giderek askerliğini tecil ettirmeli ya da erteletmelidir. Bunun dışında eğer askerlik durumunuzu her an kontrol etmezseniz yasal olarak asker kaçağı durumuna düşebilir ve ilk bulunduğunuz yerde alıkonarak askere gönderilebilirsiniz.

Askerlik Yoklama Kaçağı

İşte bu gibi olumsuz durum ve olaylarla karşılaşmamak için askerliğinizle alakalı bütün işlemleri yakından takip etmeli ve durumunuzu sorgulatmalısınız. Bu sorgulama işlemi eskiden sabah erkenden bir askerlik şubesine giderek saatlerce sıra beklemek zorunda kalarak gerçekleştirilebildiği için kişileri oldukça büyük zahmetlere sokuyordu. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte en etkin kullanılan iletişim aracı olan internet sayesinde bu sorunumuz da kolayca çözülebilir hale geldi. İnternet üzerinden birçok farklı sitede sorgulama işlemi gerçekleştirebiliriz ancak bu sorgulamalar istenildiği kadar güvenilir olmayacağı için bizim başvuracağımız platform e-devlet sistemi olmalıdır.

Celp Dönemi Sorgulama

Bilindiği gibi bu sistem tek şifre yoluyla devletin kurumlarıyla iletişim kurmamıza ve devlet dairesinde saatlerce kuyruk bekleyerek alabileceğimiz birçok resmi evrakı tek tıkla elimize ulaştıran çok önemli bir devlet projesidir.  Eğer siz de askerlik çağında iseniz hemen bir postaneden e devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabilir ve buradan sorgulatma bölümünden Asal Son Yoklama Bilgi Formuna tıklayarak askerlik yoklama durumunuzu kolayca ve hızlıca öğrenebilirsiniz.

 

ASKERLİK YOKLAMA SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Related posts

Leave a Comment