Bağkur Borç Sorgulama

E Devlet Bağkur Borç Sorgulama

Sosyal Güvenlik Sistemimiz üç ana kurumdan oluşmakta. Devlet memurları için Emekli Sandığı işçi olarak çalışanlar için SSK ve kendi işletmesi olan vatandaşlarımız için BAĞKUR. Aslında en çok problem yaşanan sosyal güvenlik kurumu ne yazık ki BAĞKUR. Çünkü emekli sandığı ve SSK’dan farklı olarak kişi kendi prim ödemesini kendi yapmak zorunda. Bu sebeple kimi zaman yaşanan unutkanlıklar hoş olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin prim borcunuzu yatırmadığınızda kendiniz veya aile bireylerinizden biri rahatsızlanıp hastaneye gittiğinizde prim borcunuz olduğundan dolayı bazı imkânlardan yararlanamayacağınız söyleniyor. Rahatsızlığınız ciddi değilse prim borcunuzu bir şekilde ödeyip bu durumdan kurtulabiliyorsunuz. Ancak acil bir durum olduğunda veya hafta sonunda bu durumla karşılaşırsanız mecburen prim borcunuzdan kat kat fazla bir bedeli hastaneye ödemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Bağkur Prim Sorgulama

Üstelik gecikme cezası ödeyeceğinize hatırlatmak isteriz. Bu olumsuz durumdan etkilenmemek için teknolojik imkânlar emrinize sunulmuş durumda. İnternete erişme imkânını olan bir bilgisayar tablet veya cep telefonunuz varsa e devlet uygulamaları ile BAĞKUR prim borcunuz olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için e devlet şifresine sahip olmanız gerekmekte. Bu şifreyi en yakın PTT şubesinde Nüfus Cüzdanınızı göstererek kapalı zarf halinde alabilirsiniz. Bu zarftaki şifre kimlik numaranıza tanımlanır ve sadece siz kullanabilirsiniz. Güvenliğiniz için aldığınız şifreyi sisteme ilk girişinizde değiştirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu şifre ile sadece BAĞKUR sorgulamaları değil yüzlerce işlem yapılabiliyor.

Bağkur Borç Sorgula

Şifreniz başkasının eline geçerse sizin sorumlu olacağınız işlemler yapabilir ve maddi manevi cezai müeyyideler ile karşılaşabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra tüm kurumlar sekmesine girip oradan SGK işlemlerini seçerseniz BAĞKUR sorgulamanızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu arada yeni sistemde bu isim BAĞKUR olarak değil 4B işlemleri olarak geçiyor buna dikkat ederseniz zaman kaybı yaşamamış olursunuz. 4B işlemlerinden 4B borç durumunu seçtiğinizde o dönemde kadarki borç bilgileriniz görebilir imkânlarınız ölçüsünde borcunuzu ödeyerek biriken gecikme cezalarından kurtulabilirsiniz. İsterseniz borç dökümünüzü yazıcıdan çıkarabilir evrak olarak saklayabilirsiniz. Sadece borç sorgulama değil hizmet dökümü ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim gibi sorularınız varsa yine e devlet üzerinden bu sorularınıza kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz.
Related posts

Leave a Comment