Bağkur Borç Sorgulama

E  Devlet Bağkur Borç Sorgulama

Bağımsız çalışanlar için düzenlenmiş sağlık ve emeklilik sistemidir. Kişi özel sektörde yada devlet sektöründe çalışma imkanı bulamadığından emekli olabilmesi için düzenlenmiş bir sistemdir. Yeni adı 4/b olan bu sistemde emekli ve sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişi  15 hatta 25 yıllık toplam borç ödemesini yaparak emekli olabilme ve sağlık hizmetlerinden faydalanma şansı verilmiştir. Çoğunlukla esnaf kesimin tercih ettiği bir sosyal haktır.

Bağkur Borç Sorgula

Türkiye de sağlık denilince ilk olarak akla gelen şey ilaç alımı, ilaçların pahalılığıdır. Bağ-kur sistemine prim ödeyen bir hasta ilaçların sadece %20 sini ödediği düşünüldüğünde  sağlık sigortasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Bağkur Borcu Sorgulama

2010 yılından önce bağkur  prim borcu sorgulanması bağ-kur  adresinden öğrenilebiliyordu. Şimdilerde ise 2 yıllık bir  geçmişi olan e-devlet kapısı olarak bilinen uygulamayla yapılıyor. E-devlet şifresiyle yapılan bu işlem PTT veznelerinden 4 TL karşılığında alınan şifreyle gerçekleşiyor. Kapalı bir zarf içerisinde alınan bu şifreyle internet üzerinden e-devlet sayfasına girilir.  Şifre ile giriş bölümüne tıklandıktan sonra önce T.C kimlik numaranız ardından ise e-devlet şifrenizi yazıyorsunuz. Açılan sayfada 4/b borç durumu linkinden ise durumunuzu kontrol edebilirisiniz. Ayrıca Google arama motoruna bağ-kur borç sorgulama yazarak, çıkacak ilk sayfaya tıklamanız yeterli olacaktır.

Bağkur Prim Sorgulama

Bağ-kur prim borcu ziraat, vakıf, halk bankalarından birine ödeyebilirsiniz. T.C kimlik numarası yada bağ-kur numaranız ile bu bankalardan birine başvurmanız  yeterli olacaktır. Hangi aya ait ödeme yapacaksanız o ay içerisinde herhangi bir tarihte yapabilirisiniz. Örneğin haziran ayının ödemesini yapmak istiyorsanız 1 haziran 30 haziran arasında bir günde yapabilirsiniz.. En önemli konulardan biri ise ödemelerinizde 2 aylık bir gecikme olursa sağlık hizmetlerinden borcunuzu ödeyene kadar faydalanamıyorsunuz.

Bağkur Borcu Ögrenme

Bağ-kur özellikle esnaflık yapan kişiler için çok iyi düşünülmüş bir hizmet. Gelecekte yaş ilerledikten, iş göremez bir duruma geldikten sonra ne yapacağına bilemeyecek olan insanlar bir emekli maaşı bağlanması onlar için çok yararlı olacaktır. Sağlık hizmetlerinden de belirli bir ücret karşılığında hizmet alması da çok çok önemli. Bağkur prim ödemelerini zamanında belirlenen yerlere ödenmesi durumunda yaşlılıkta çok daha rahat bir hayatınızın olacağı kesin.
Related posts

2 thoughts on “Bağkur Borç Sorgulama

  1. Dünyamin

    Ne zaman emekli olurum

  2. Sahin

    43 yasidayim esnafim 7000 is gunu primim var artik prim yatirmak istemiyorum esnafligim devam ediyor .ne yapmaliyim

Leave a Comment