Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi Taban Puanları

Türkiye’de bulunan ilk vakıf üniversite olan Bilkent üniversitesi 2 ekim 1982 yılında Dönemin YÖK başkanı Prof. Dr. İhsan doğramacının teşvikleri ile kurulmuştur ve kendisi de kurucu başkandır. Bunun ile birlikte kurulduğundan beri birçok devlet üniversitesinden bile daha iyi hizmet sunması ile asla bir özel üniversite havası vermez. Üniversitenin adı da bilim kentinin kısaltması anlamında verilmiştir. 2010 yılında bir derginin yaptığı araştırma da Avrupa’nın en iyi 32. Üniversitesi seçilir.

Üniversite Taban Puanları

Bilkent Üniversitesi bünyesinde güzel sanatlar, tasarım ve mimarlık fakültesi, İşletme fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, mühendislik fakültesi, fen fakültesi insani bilimler ve edebiyat fakültesi, hukuk fakültesi eğiti fakültesi müzik ve sahne sanatları fakültesi gibi birçok fakülte bulunur. Ayrıca bunun dışında uygulamalı yabancı diller yüksekokulu, uygulamalı teknoloji ve işletmecilik yüksek okulu ve bilgisayarlı teknoloji ve büro yönetimi meslek yüksek okul, İngiliz dili meslek yüksekokulu, turizm ve otelcilik meslek yüksek okulu bulunur.

Bilkent Üniversitesi İletişim

Üniversite içerisinde bulunan fen ve sosyal bilimler enstitüsü de bilimsel ve akademik çalışmaların merkezidedir.Bir vakıf üniversitesi olan Bilkent üniversitesinin şu anki rektör Prof. Dr. Abdullah Atalar’dır. Üniversite Ankara- Eskişehir yol üstünde 5.000 dönümlük arazi içine kurulmuş büyük bir üniversitedir. Ayrıca e-devlet sistemiyle de uyumlu olan  üniversitenin Ankara gibi büyük şehirde olması barınma ve kendi içinde yurt olması avantajdır.
Related posts

Leave a Comment