Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi Taban Puanları

Her sene yapılan üniversiteye giriş sınavlarında ülkemizde yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,7 milyon öğrenci sınava girmektedir. Şu andaki sınav sistemi iki basamaklıdır, ilk basamakta bölümü her ne olursa olsun tüm öğrencilere aynı sorular yöneltilmekte ve konular da lise birinci sınıf müfredatından seçilmektedir. İlk basamağın adı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın kısaltması olan YGS iken ikinci basamağa da Lisansa Geçiş Sınavı’nın bir kısaltması olan LYS adı verilmektedir. LYS’ de ise öğrenciler kendi alanlarından sorumlu oldukları derslerin sorularını çözmektedirler. Örneğin bir sayısal öğrencisi matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji alanlarından sorumludur.

Üniversite Taban Puanları 2015

Öğrenciler genel bir tutum olarak ilk bölüm olan YGS’ nin müfredatına daha az çalışmayı tercih ederken puanı oldukça yüksek olan bazı üniversitelere girebilmek için her iki sınavda da yüksek puanlar almak gerekmektedir. Bu üniversitelerden bir tanesi de herkesin tahmin edebileceği gibi Boğaziçi Üniversitesi’dir. Bu üniversitede hangi fakülte ve bölümlerin yer aldığını bilmek de aday bir öğrenci için hem önemli bir bilgi kaynağı hem de motive edici bir unsurdur.

Boğaziçi Üniversitesi İletişim

Fakülteleri saymamız gerekirse eğitim fakültesi, fen – edebiyat fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, ve mühendislik fakültesi üniversitenin bünyesinde yer almaktadır.  10 Eylül 1971’de kurulmuş olan Boğaziçi Üniversitesi’nin 2012 yılından itibaren göreve başlayan rektörü ise  Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Related posts

Leave a Comment