Boş Plaka Sorgulama

E Devlet Boş Plaka Sorgulama

Teknolojik gelişimin somut ürünü olan internet dünyası kullanıcılarına alışverişten eğitime sosyal paylaşımdan sorgulamaya kadar her alanda hizmet sunmaktadır. Bilgi edinme alanında her türlü sorumuza cevap verme potansiyelin sahip olan sanal âlemde devlet eli de değerek vatandaşların güvenliklerini sağlayarak arama ya da sorgulama yapma fırsatları bulunmaktadır. Sosyal devlet anlayışının gereği olarak insanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan devletimiz internetin gelişimi ile birlikte vatandaşlarının güvenlik sorununu fark ederek bu sorunu kendi oluşturduğu portal ile çözüme kavuşturmuştur.İnternet ile sosyal devlet arasındaki bağlantıdan kısaca bahsettikten sonra internet üzerinden yaptığımız araç plakası sorgulamada devletin fonksiyonuna geçebiliriz.

Boş Plaka Bulma

Yeni araba alacak olan ya da ikinci el bir araç ile arabasını değiştirmek isteyen fakat bu arada plakasını da kendisi seçmek isteyen vatandaşların yeni araçlarında kullanmak istedikleri bir plakanın boş olup olmadığı bilgisini nasıl temin edebileceğini sorununu çözmek için internet kullanımına ihtiyaç vardır.Önceleri plaka işlemleri için bulunduğunuz ilin ya da ilçenin emniyet müdürlüğüne gitmemiz gerekiyordu. Bu durum hem emniyet müdürlüklerinin iş yükünü artırıyordu hem de vatandaşların zaman kaybına yol açıyordu. Plaka sorgulama sonuçta emniyet müdürlüklerinde çalışan memurlar için angarya iş oluyordu. Teknolojik gelişimden payını alan trafik işlemleri kapsamında olan plaka sorgulama günümüzde internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

 

İstanbul Boş Plaka Sorgulama

Bu işlemin nasıl yapıldığından bahsedelim:İnternet üzerinden çeşitli sorgulamaları yapabileceğiniz birçok site mevcuttur. Fakat bu işlemi TC kimlik numarası gibi kişisel bilgileri girerek yapabildiğiniz için güvenliğiniz gereği bu tür siteler yerine sizlere güvence verebilecek devletin internet kapısı olan e devlet üzerinden sorgulama yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sistemi kullanabilmek için size yakın bir postane şubesinden 2TL karşılığı sisteme giriş şifresi almanız gerekiyor.Daha sonra e devletin sitesini açıp kullanıcı adı olarak TC kimlik numaranızı ve postaneden aldığınız şifrenizi girerek hizmetler bölümünü tıklıyorsunuz. Emniyet müdürlüğünün trafik işlemleri bölümüne gelerek Plaka Sorgulama butonuna tıklatıp almak istediğiniz plakayı sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama sayfasına yazdığınız plaka karşısında araç model marka vs. çıkmazsa plaka boş demektir. Alıp güle güle kullanabilirsiniz.
Related posts

One thought on “Boş Plaka Sorgulama

  1. cem

    Merhabalar ben 40 plaka alcam mucur ilçesı 40 cem 40 yada 40 cms 40 yaptrsam vergı oduyomuyuz odenıyosa ne kdar bılgı verırmısınz teşkkurler

Leave a Comment