Çocuk Parası Nasıl Alınır

Çocuk Parası 2014

Devlet sosyal devlet politikası kapsamında her yıl bütçeden cüzi bir miktar da olsa çocuk parası ayırır. Bu parayı almak için öncelikli şart SSK’lı çalışan olmaktır. Çocuğunuz olduğunu doğum raporuyla beraber muhasebenize götürürseniz her ay maaşınıza çocuk yardımı yansır. Çocuk parasını öz evlatlarınız ve mahkeme tarafından nüfusunuza verilmiş üvey evlatlarınız için alabilirsiniz.Bu paranın miktarı da çocuğun içerisinde bulunduğu yaş aralığına göre değişmektedir. Şöyle ki 0-6 yaş çocuklar için farklı 6-18 yaş arası çocuklar için farklı bir yardım tarifesinden yararlanırsınız. Ayrıca işten ayrılıp işsizlik maaşı almaya hak kazandıysanız bu maaşla beraber çocuk yardımı da alabilirisiniz. Çocuk maaşı sorgulamasını ise devletin kısa yolu olan e devlet üzerinden takip edebilirsiniz Fakat bunun için bağlı bulunduğunuz İŞKUR müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Çocuk parası çocuk 6 ve 12 yaşına girdiği zaman otomatik olarak artar. Para 3 aydan 3 aya yatırılır.

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır

Çocuk yardımı erkek çocuklara okusa da okumasa da 25 yaşına kadar kız çocuklarına evlenmeme şartı öne sürülerek yaş sınırı olmadan verilir. Burs alan veya devletten kredi alan çocuklar için çocuk yardımı yapılmaz. Özellikle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 çocuk isteği üzerine hükümet 3 çocuğu teşvik etmek amacıyla. SSK’lılara yapılan bu çocuk yardımlarının dışında devlet maddi durumu olmayan sosyal güvenceye sahip olmayan kişilere de her çocuk için para yardımı yapmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için bulunulan ildeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulması gerekir. Vakfa başvurular başvuru dilekçesiyle yapılır.

Çocuk Parası Şartları Neler

Başvurudan sonra vakıf tarafından eve gönderilen sosyal hizmet uzmanlarınca formdaki bilgilerin gerçeklerle örtüşüp örtüşmediği yerinde tespit edilir. Yardım ücretlerinde kız çocukları için verilen ücretler erkek çocuklara verilen ücretlerden bir miktar daha fazladır. Yardım almaya hak kazananlara ücretler; ilköğretime giden her erkek çocuk için 30 her kız çocuk için 45 TL’dir. Ortaöğretime giden her erkek çocuk için 45kız çocuk için 55 TL yardım yapılır. Paralar anne adına açılan hesap numaralarına yatırılır.Çocuk yardımları verilirken Avrupa standartları örnek alınmaktadır fakat verilen meblağa bakıldığı zaman Avrupa standartlarının çok altında olduğu muhakkaktır.
Related posts

One thought on “Çocuk Parası Nasıl Alınır

  1. mahizar deveci

    Ben mahizar deveci 3 çocugum var.Oğlum 4.sınıfa, kızım 2.sınıfa gidiyor.Birde 2 yaşında bir oğllum daha var.eşim site ğörevlisi asgari ücret alıyor.bende çalışmaya başladım. ama ne çocuk parası nede agi yi alamıyoruz..ne yapmalıyız..yardımcı olurmusunuz.

Leave a Comment