Çocuk Parası Sorgulama

E Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Aile toplumun en önemli kurumlarından biridir. Buna bağlı olarak aile devlet için de önem arz etmektedir. Ailenin birliği bütünlüğü ve beraberliği için devlet aileye gerekli desteği yapmaktadır. Sosyal devlet olmanın gerekliliği olarak da bunu yerine getirmektedir. Çocuk parası diğer adıyla çocuk yardım parası devletin bu amaçla ödediği bir aylıktır.Aylığı almanın bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle devlet memuru veya sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Çocuk sahibi olduktan sonra işyerinizin muhasebe bölümüne doğum raporunu teslim ettiğinizde aylığı almaya başlamanız için gerekli işlemler başlatılacaktır. Böylece her ay maaşınıza yansıtılacaktır. Çocuk parası 0-18 yaş arası çocuklara verilmektedir.

Çocuk Parası Sorgulama 2014 – 2015

Çocuğun yaşına göre değişen cüzi bir miktar verilmektedir.0-6 yaş arası çocukla 6-18 yaş arası çocuklara verilen miktar farklıdır. SSK’lı çalışan işten ayrıldıkları zaman da çocuk yardımından faydalanabilmektedirler. Bu da devletin çocuğa verdiği önemi bir kez daha göstermektedir. Böyle bir durumda İşkur’a bilgi verilmesi gereklidir. Böylece alacağınız işsizlik maaşına çocuk yardım parası da eklenecektir.Çocuk parası sorgulamanızı yapabilmek için öncelikle merkezi PTT şubelerinden birinden 2 TL karşılığında alacağınız e devlet  şifresi almalısınız. Ama bu şifreyle e devlet üzerinden her türlü sorgulama yapılabilmekte olup istisna olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi sayfasından yapacağınız sorgulama işlemleri için şifreye gerek duyulmamaktadır. Dolayısıyla çocuk yardımı parası da SGK üzerinden sorgulandığından şifresiz işlem yapabilmeniz de mümkündür. Çocuk parası sorgula sayfasında karşınıza çıkan kimliğimi şimdi Doğrula sayfasında şifrenizle kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir.

Çocuk Parası Hesaplama

Giriş işlemiyle sayfa sizi çocuk yardımı sorgulama sayfasına yönlendirmektedir. Bu şekilde çocuk yardımıyla maaşınıza yansıyacak miktarı öğrenebilirsiniz.6111 sayılı kanuna göre 01.01.2011’den itibaren geçerli olmak üzere çocuk yardımında devlet memurları için iki çocuk sınırı kaldırılmıştır. Yani daha önce sadece iki çocuk için yapılan yardımda artık herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Sigortalı çalışanların durumu ise biraz daha farklıdır. Sigortalı çalışanlar için işveren istediği kadar çocuk yardımı yapabilmektedir. Çocuk yardımını sadece öz çocuklarınız için değil üvey çocuklarınız veya mahkeme kararıyla vesayetini üzerinize aldığınız çocuklar için de talep edebilirsiniz.
Related posts

One thought on “Çocuk Parası Sorgulama

  1. şerife

    biz 4 cocuk yaptık neden bize cocuk parasından neden yararlanamıyoruz

Leave a Comment