Çocuk Yardımı Alma Şartları

Çocuk Yardımı Alma Şartları

Çocuk Yardımı 2015

Halk arasında “Çocuk Parası” olarak bilinir. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından belirlenerek yürütülen uygulamayı ı aramızda bilen pek kimse yoktur. Bazen, televizyonların ana haberlerinde bazen de banka ve PTT şubelerinin önlerinde bizlere eski emekli kuyruklarını hatırlatır çocuk parası diye geçeriz..

E Devlet Çocuk Yardımı

Ama nedir bu çocuk parası, kim yürütüyor, kimler uyguluyor, amacına ne kadar ulaşmaktadır.Devletin bünyesinde yoksul vatandaşların gereksinimlerini kısmen de olsa karşılamak için uygulanan bu programı yakından tanımamızda fayda vardır.Devletimiz 0 – 18 yaş arasındaki çocuklarınızın öğrenimi ve bakımı için bizlere maddi yardımda bulunur. Bu çocuk parası olarak bilinir.

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır

Çocuk parası hakkınızın olup olmadığı ve varsa bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kimler çocuk parası alabilir? Sigortası olmayan ihtiyaç durumda olan ailelerin çocukları için SYDV sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı tarafından çocuk başına şu şekilde yardımlar yapılır. Aşağıdaki tabloda açıklayalım.

Çocuk Parası 2015

İlköğretimde okuyan erkek çocuklara aylık kişi başı 20 TL

İlköğretimde okuyan kız çocuklarına aylık kişi başı 25 TL

Ortaöğretimde okuyan erkek çocuklara aylık kişi başı 35 TL

Ortaöğretimde okuyan kız çocuklarına aylık kişi başı 45 TLdevlet tarafından ücret ödenir.

Sigortalı olanlara işveren istediği kadar çocuk yardımı yapabilir, Burada çocuk yardımından sigorta primi ve vergi indirimi söz konusudur. Memur maaş katsayıları 2012 bütçe yasasında artırılmamıştır daha sonra enflasyon zammı ile birlikte bir yükseliş olmuştur. Sonradan toplu sözleşme zammı ile katsayılar yeniden belirlenmiştir.

Çocuk Yardımı İçin Gerekli Evraklar

0-6 yaş grubu (yani 72 ay dahil) çocuk yardımı:

Aylık katsayı x Gösterge katsayı Eylül 2012 35,79 TL

6 yaş üstü 2012 çocuk yardımı:

Aylık katsayı x Gösterge katsayı Eylül 2012 17,90 TL

6111 sayılı yasaya göre 01.01.2011 den sonra geçerli olmak üzere devlet memurlarında iki çocuk sınırı kaldırılmıştır.

Çocuk Parası Alma

Türkiye’nin her yerinde uygulanabilmesi de yine SYDGM ‘ye bağlı il valiliklerine ve ilçe kaymakamlıklarına bağlı olarak yardımlarda bulunan il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla olmaktadır. Başvurular, vakfın yardımlardaki şartı sosyal güvencesi olmadığını belgeleyen fakir ve yardıma muhtaç vatandaşların bu vakıflara başvurması gerekiyor
Related posts

5 thoughts on “Çocuk Yardımı Alma Şartları

 1. güller özcan

  Benim dörtane çogumvar ikisi okuyor bir orta okul biri ilkokul yardim almak istiyorum ama surekli bir bane uyduriyorlar alamiyorum cevap yazarmisiniz

 2. Gönül Karataş

  4çocuğum var,3tanesi öğrenci.geçen yıl aldığım yardımın, bu yıl yarısını alıyorum.aylık değil,2ayda bir alıyorum.165 tl.bu yıl 3.çocuğum da okula başladığı halde neden yardım parası düştü.

 3. Derya turhan

  Benim lise 1’e giden oglum var ve ben evliyim oglum ise babadan uvey ona yardim parasi alabilirmiyim hicbir guvencesi yoktur 18 yas alti sagliktan faydalanmakta.

 4. Zorr

  Imam nikahli esimden ayrildim iki cocugum var .bebegim kucuk oldugu icin calisamiyotum hicbir gelirim yok.cocuk parasi alabilirmiyim .

 5. Zeynep

  Ben yeşil kartlıyım çocuk parasına başvurmak istedim kayın validem yanımda gözüküyor emeklisi var diye bana olmaz dediler kayınvalidemin ben den başka çocuklarıda var 700. TL maaşı var ki oda kredi ödeniyor ne yapabilirim bu konuda

Leave a Comment