Dul Maaşı Nasıl Alınır

Dul Maaşı Nasıl Bağlanır

Devletin ölen kişinin vefatından sonra eşe vermiş olduğu maaştır. Kişilerin eşlerinin ölümünün ardından yaşanılabilecek sıkıntıları en aza indirmek adına devletin yapmış olduğu eşlerin yasal haklarıdır. Dul maaşını alabilmek için bayanların kayıtlı olduğu il/ilçelerden Sosyal ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekli olacaktır. Dosyaları bulunmayan bayanlarında haneleri ziyaret edilerek gerekli incelemeler yapıldıktan sonra maaş bağlanması sağlanabilecektir. Bu durum çalışamayacak durumda olan bayanların mağduriyetlerini de gidermeye yönelik uygulama olarak planlanmıştır. Bu maaşın bağlanmasının diğer faydalı amacı da eşlerinden zulüm gören bayanların eşlerin den boşandıktan sonra maaşı alabilmesi hakkını sağladığı için faydalı ve destekleyici bir uygulama olmasıdır.

Dul Maaşı Hesaplama

Günümüz koşullarında birçok bayan ailelerinden destek göremediği çalışma olanakları olmadığı ve hatta özgürlükleri kısıtlandığı için eşlerinden gördükleri zulümlere katlanmak zorunda kalmıştır. Toplumsal ve sosyal dayanışma olarak ta görülebilecek bu uygulama bayanların öz güvenli bireyler kendi ayaklarında üzerinde durabilmeleri kimseye minnet duygusu hissetmeden hayatlarını devam edebilecekleri imkân halini almış faydalı bir uygulamadır.

Dul Maaşı Alma Şartları

Kişi evlenmediği sürece bağlanan aylığı alma hakkına sahiptir. Bağlanan aylığın kontrolünü e-devlet şifresiyle de kontrol edebilme olanağı bulunmaktadır. Kadın eğer yeniden evlenme kararı alırsa bu durumu SGK ya bildirmek zorundadır ve aylığı kesilmelidir. Aylığını kestiren kişi eşinin boşanması ya da ölmesi halinde eski eşinin maaşını tekrar alma hakkına sahiptir.

E Devlet Dul Maaşı Alma

Eşlerin ölümünden sonra yaşlılık maaşı alan bayanların maaşlarında kesinti olmaksızın dul maaşı da alabilmesi hakkı sağlanmıştır. Bir heyet tarafından ihtiyaç durumu teyit edilerek sağlanmaktadır. Bu uygulama devlet güvencesinde korunan bayanların hayatlarını kolaylaştırmak ve korumak adına yapılmış önemli bir hizmettir. Ayrıca devlet memuru olarak çalışan bayanların devlet memuru olarak çalışması devlet memuru olarak maaşını alması halinde dul aylığı kesilmemektedir.

Dul Maaşı Evrak Takibi

Aylık yüzdesi olarak ta eşinin maaşının yarısını alır. Boşanan eşlerin aynı evde yaşadığı tespit edildiği durumda almış olduğu dul aylığı kesilmek zorundadır. Çünkü bu konuda yasal hüküm bulunmaktadır. Kendisine eşinden bağlanılacak olan aylık için kasten öldürme durumu anlaşıldığı takdir de bu maaş bağlanmayacaktır.
Related posts

2 thoughts on “Dul Maaşı Nasıl Alınır

  1. zahide ersoy

    dul maaş nmuracaatım neoldu

  2. şükrü

    benim maaşım ne zaman çıkacak ve çıktımı

Leave a Comment