Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama 2014

1 Ekim 2008’den sonra belirtilen kanuna göre dul maaşının babası ve kocası ölen kadının maaş bakımından yüksek olan tutarı tercih etme hakkı bulunmaktadır. Dul aylığının bağlanabilmesi için istenilen evrakların eksiksiz bir biçimde tamamlanabilmesi gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğü tarafından alınan vukuatlı nüfus kayı örneği nüfus kayı örneği için doldurulması gereken kimlik araştırma belgesi ve 3 adet fotoğraf bu evraklardan bazılarıdır.

Dul Maaşı Hesaplama

Bireyin dul aylığına sahip olabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Emeklilik halinde ölenlerin belge ve sağlık karnelerinin iade edilebilmesi şarttır. Babanın ya da eşin sosyal güvenlik kurumunda yeterli prim ödeme günün bulunmaması halinden de dul maaşından faydalanabilinmektedir. Eşi yakın zamanda vefat eden ve sigortası olmadığı için herhangi bir ücrete tabii tutulmayan kadınlar 250 TL ücretinden dul maaşı alabilmektedir. Resmi nikahı bulunmayan kişiler bu maaştan herhangi bir hak talep edememektedir.

Dul Maaşı Nasıl Bağlanır

Dul maaşı alan bireyler çalışabilecek durumdaysa İŞKUR kaydını yaptırarak gerekli alanlara yönlendirileceklerdir. Başvurunun ardından gerçekleşen süreçte işlemler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi tarafından yürütülecek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gerekli belgelerin desteklenmesine yardımcı olacaktır.

Dul Maaşı Alma Şartları

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ödenen para yardımı T.C Ziraat Bankası ve PTT tarafından tahsil edilmektedir. Yardımın uygunluğu mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir. Dul maaşının ödenmesi halinde gerekli sorgulamalar e-devlet sistemi hizmetleri tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerin gerçekleşebilmesi için kimlik bilgileri ve şifre desteği gerekmektedir.

Dul Maaşı Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu 170 No’lu telefon numarası ile dul aylığı hakkında gerekli bilgileri vermektedir. Dul maaşınızı öğrenebilmek için en yakın PTT şubesinden verilecek şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Herhangi bir ücret gerektirmeyen bu işlem ile kısa sürede maaşınızın ne zaman ve ne kadar yatırılacağına dair bilgilere sahip olabilirsiniz. T.C Kimlik Numarası ve size verilen şifre ile gireceğiniz sistem maaşınız ile bilgileri içermektedir. En kısa sürede kesin ve güvenilir bilgilerin bulunduğu bu sistemle dul maaşınızı ilgili bankalar aracılığı ile temin edebilirsiniz. Tüm maaş bilgilerinize göz atabileceğiniz e-devlet sistemi sayesinde geniş olanaklardan faydalanabilir maaşınızın gününü ve miktarını öğrenebilirsiniz.
Related posts

One thought on “Dul Maaşı Sorgulama

  1. Gonul gayret

    2015 kurban bayramında dullara para verilicekmi

Leave a Comment