E Borcu Yoktur

E Borcu Yoktur Belgesi

E-Borcu yoktur belgesi tamamen işverenlerin çok uzun zaman alan SSK’dan borcu yoktur yazısını alamamaktan şikâyetçi olmaları üzerine hızlı bir şekilde projelendirilip hayata geçirilmiştir. Bu belgenin en önemli özelliği, kamu kurumları içinde e borcu yoktur belgesinin internet ortamında verilebilmesine imkân sağlayan ilk örneklerden olmasıdır.

Sigorta İl/Sigorta Müdürlüklerine giderek zaman kaybedilmesi ve kurumlar arasındaki yazışmaların çok uzun sürmesi dolayısıyla, bu tür bürokratik engellerin kolaylaştırılarak hızlı bir şekilde çözümlenmesi sağlamıştır. Bu belgeyi işverenler kurumlar arası yazışma yapmadan, faks çekmeden, strese girmeden, zamandan ve iş gücünden tasarruf ederek kolayca edinebilmektedirler.

Sgk E Borcu Yoktur Belgesi

E-Borcu uygulamasından faydalanmak isteyen gerçek veya tüzel kişi işverenler, “e-Borcu yoktur Taahhüt Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formlarını” eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak doldurduktan sonra kurumda tescilli iş yerlerinin bulunduğu Sigorta Müdürlüklerine giderek vermek suretiyle başvuruda bulunmaları gerekir. E-borcu yoktur belgesi ile işverenler, Kamu İhale Kanunu ve Uygulama yönetmelikleri uyarınca ihalelere katılabilecekler, ihaleli bir iş yapıyorlarsa, hak edişlerini alabileceklerdir.

E Borcu Yoktur Sorgulama

İhale konusu olmayan işlerde ilgili kamu ve kuruluşlarla yaptıkları sözleşme gereği verdikleri hizmet karşılığını ya da işverenden olan alacaklarını tahsil edebileceklerdir. Sosyal Sigortalar Kurumunda tescilli iş yeri bulunan ve bu iş yeri için e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi almış olan tüm işverenler, e-borcu yoktur belgesini rahatlıkla elde edebileceklerdir.

E Borcu Yoktur Başvuru

Bu belgenin Sosyal Sigortalar Kurumundan alınabilmesi için mutlaka tescil edilmiş bir işyerinin olması gerekmektedir. İşverenler, gerçekte borçlarının olmamasına rağmen internette borçları görünüyor ve borcu yoktur belgesi alınamıyor ise bu durumda da mutlaka sigorta müdürlüğüne gerekli işlemlerin yapılması için başvurmak gereklidir.

E Borcu Yoktur Formu

E Devlet sistemi oluşturulduktan ve kullanılmaya başlandıktan sonra işlemler daha hızlı ve süratli olmaktadır. Ülkemizde çok büyük bir kesimin kayıtlı olduğu Sosyal Sigortalar Kurumu attığı bu dev adımla hem kendi iş gücünü azaltmış hem de daha hızlı ve kaliteli hizmet vermeye başlamıştır. e-borcu yoktur belgesi de bu kurumun başlattığı ve kısa zamanda ve çok çabuk bir şekilde hayatımıza soktuğu, kolaylıklardan biri olmuştur. Tek yapmanız gereken bir kereye mahsus Sosyal Sigortalar Kurumuna giderek aktivasyon yaptırmanız yeterli olacaktır.
Related posts

2 thoughts on “E Borcu Yoktur

  1. abdullah akan

    selam aleyküm nasılsınız bu ayki aylığım 195 küsürdü parayı aldım ama 190 tl verildi kesinti filan yok neden oldu acaba postane kağıdında kesinti filan yazılmadıydı ben 190 tl aldım 5 tl küsürü boşver

  2. hüseyin safel

    yapılandırmadan kalan bocumu nasılöderim emekliliğim geldi

Leave a Comment