E Bordro Öğrenme

E Bordro Sorgulama

Hızla gelişen teknoloji sayesinde birçok işimizi internet üzerinden yaparak işimizi kolay ve zamandan tasarruf ederek yapmamızı sağlamaktadır. Günümüzde birçok e-devlet işlemini kurumlarda vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde yapabilmekteyiz. E-devlet sisteminin bizlere sunduğu çeşitli hizmetlerin yanında e-bordro hizmeti de yer almaktadır. Maliye Bakanlığı’nın başlatmış olduğu e-bordo sistemi maaş hesaplama, maaş öğrenme ve maaş bordro çıktısı alma hizmetlerini çok daha kolay hale getirerek tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına sunmuştur.

E Bordro Sorgula

Memurlar, kamu çalışanları, devlete bağlı olarak çalışanlar ve özel sektör çalışanları T.C. Numaralarını sisteme girerek ne kadar maaş aldıklarını, hesaplarına ne kadar yattığını ve maaş bordrolarını sistemde kolayca görebilmektedirler. Sistem her ayın 15’inden sonra maaş bordrosunu yayınlamaktadır.

E Devlet  Bordro Sorgulama

Ücret hesaplamalarının ayrıntılarını görebilmeniz adına bordro önemlidir. Ücret hesaplamalarından işçiden kesilen ve işverenin eklediği payların ayrıntılı dökümü mevcuttur. Bordrolar her ay işveren tarafından düzenlenerek işçiye verilip imzalatılmaktadır. Tüm mesai saatleri, sigorta kesintileri, vergi kesintileri, avanslar ayrıntılı bir şekilde bu evrakta yer almaktadır.

E Bordro Sorgulama 2015

Bir nüsha işçiye verilmektedir ve detaylı döküme sahip olan bu cetvel önemli evrak niteliğinde olup davalarda delil unsuru içermektedir. Bordo üzerinde fazla mesai saatinin boş kalmaması gerekmektedir. Fazla mesai yapılmadıysa dahi, bu alan boş bırakılmamalı “0” yazılmalıdır. Yıllık izinler, hafta sonu ve haftaiçi izinleri, görev ve bölümler, gelir vergileri ve ödeme türleri ayrıntılı bir biçimde bordro üzerinde yer almalıdır. İşçinin yaptığı çalışma karşılığını detaylı bir şekilde bu belgede görmesi ve davalarda delil olarak kullanılması adına önemli evrak niteliğindedir. Bu nedenle her çalışan aylık olarak bordrosunu almalı ve saklamalıdır.

E Bordro Öğrenme 2014

Önceden devlet dairelerinde tek tek imzalatılarak ve fazlasıyla zaman harcayarak yapılan bu işlem Maliye Bakanlığı’nın başlattığı elektronik bordro sistemi sayesinde birkaç bilgi (T.C. Numarası, emeklilik sicil numarası ve memuriyet sicil numarası, henüz tanımlı değilse “1” ya da “0” yazılarak) girişi ile rahatlıkla ulaşılmaktadır.Elektronik bordroyu birkaç bilgi doğrultusunda, verilen adresten çıktı alınabilir ve işyeri amir ya da müdürüne imzalatılıp resmiyet kazandırabilmektedir.
Related posts

Leave a Comment