E Devlet

E Devlet Nedir

Toplumun çağdaşlaşmasına paralel olarak ortaya çıkmıştır ve günümüzde halk tarafından yüksek rağbet görmektedir. Kısaca tanımlamak gerekirse devletin ve vatandaşların birbirlerine karşı olan ödev ve yükümlülüklerini elektronik ortamda güvenli bir biçimde gerçekleştirebildikleri platformdur.

E Devlet Kapısı

22 Aralık 2008 günü açılan siteye TC Kimlik Numarasıyla her vatandaş rahatlıkla giriş yapabilmektedir. Buna alternatif olarak PTT’den alınabilecek şifreyle ve mobil imzalarla da giriş yapılabilir. Günümüz dünyasında ekonomik olarak her türlü sınır kalkmış vaziyettedir. Hızla gelişen ülkeler git gide büyümekte olan küreselleşmeyi de göz önüne alırsak ülkemizin bu gelişme ve değişimlerden geri kalmaması adına bu site hizmete sunulmuş aradaki farkın kapatılması ve halkımızın rahatça bilgi edinip işlemlerini kolayca halledebilmesi hedeflenmiştir.

E Devlet Şifresi

Peki, neler yapılabilir? Site üzerinde insanlara sunulmuş olan hizmetleri üç başlık altında toplayabiliriz. Seyahat ve turizm sosyal güvenlik, aile, eğitim, sağlık ve askerlik gibi hususlar hakkındaki bilgileri ve işlemleri ‘vatandaş’ başlığı altından inceleyebilir ve yapabiliriz. Adli ve idari yargı bilim ve teknoloji ülkemizin tarihi, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, sağlık, tarım, kültür ve turizm gibi hususlar hakkındaki bilgileri ve işlemleri ‘devlet’ başlığı altından görebilir ve yapabiliriz. Son olarak sektörler dış ticaret yatırım ve sermaye vergi iş ve kariyer ekonomi ve finans gibi hususları da ‘iş’ başlığı altından inceleyebiliriz.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E devlet sisteminin oluşturulmasındaki temel gayeyi yukarıda belirtmiştik. Şimdi biraz daha detaya inerek daha ne gibi şeylerin amaçlandığını ele alalım. Kurum ve kuruluşlar arasında hızlı bilgi alışverişinin sağlanması toplumdaki her vatandaşın adil biçimde yönetime katılması halkımızdaki her bir bireyin yaşamının daha da kolaylaştırılması ve devlet yapısının daha belirgin hale getirilerek işlemlerin hızlı ve etkili biçimde yapılmasını sağlamak amaçlanmıştır. Eğer bunlar sağlanabilirse halkımıza ve devletimize birçok fayda sağlayacak durumlar ortaya çıkacaktır. Çevresel anlamda düşünürsek kağıda olan ilgi ve talep düşecek böylece çevremiz korunmuş olacaktır. Ekonomik gelişmeler artacak kamuoyunun devlete olan güveni daha da sağlamlaşacaktır.

E Devlet Giriş

Sonuç olarak her ne kadar diğer devletlere kıyasla biraz gecikilmiş olsa da bu sistem halkımıza ve devletimize sonsuz yarar sağlamaktadır. Sitenin yapısı biraz karmaşık gözükmekte ve kullanımda zorluk çekilmektedir. Ancak yeterli kullanımdan sonra hangi bilgiye nereden ulaşılabileceği öğrenilecek ve her türlü işlem sorunsuz biçimde halledilebilecektir.
Related posts

Leave a Comment