E Devlet Kimlik Doğrulama

E Devlet Kimlik Doğrulama Sistemi

Devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması ve tüm hizmetlere tek bir noktadan erişimi sağlayan hizmetin kimlik bilgilerinin içerikli olduğu şifre ile giriş yapılabilmesi için e devlet kimlik doğrulama sisteminin aktif olarak kullanılması ve kimlik bilgilerinin erişimi sağlaması için doğrulanması gerekmektedir.

E Devlet Doğrulama

Bilgilendirme, kurum ve kuruluşlara ulaşılabilmesi, vatandaşlara verilecek mesaj ve güncel bilgiler, duyurular, entegre elektronik hizmetler gibi birçok hizmet e devlet üzerinden yürütülebilmektedir. Vatandaşlar sisteme girişi kimlik bilgileri doğrultusunda elde ettikleri şifreler ile yapabilmektedir. E devlet kimlik doğrulama sistemi ile alınan şifre aktif hale getirilerek kullanıma geçilebilmektedir. Elektronik hizmetlerin vatandaşlara verilen özel şifre ile kullanımının sağlanması kişisel bilgilerin güvenliğini arttırarak işlemlerin kolayca yapılmasını sağlamaktadır.

E Devlet Giriş Sistemi

E devlet üzerinden yürütülen hizmetlere mobil imza, elektronik imza, e devlet şifresi gibi kimlik doğrulama yöntemleri ile erişim sağlanarak devletimizin sunmuş olduğu hizmetleri ihtiyacımız ve gerektirdiği doğrultuda sistem üzerinden takip edebilir, işlem yapabilir ve kontrolünü sağlayabiliriz. Engelli, yaşlı, hamile, sağlık problemleri olan vatandaşlar açısından da son derece önem taşıyan bu proje sayesinde tüm işlemler hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlemektedir.

 E Devlet Şifresi Kimlik Doğrulama

Sisteme ilk kez giriş yapan kullanıcı güvenlik nedeni ile otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirilir. Ancak zaman içerisinde düzenli periyotlarda değiştirilen şifreler güvenliği arttırmaları sebebi ile kişisel bilgi ve ayarlar sayfasından belirli zaman aralıklarında şifre sahibi kullanıcılar tarafından değiştirilmektedir.  Kimlik ibrazı ya da şahsen başvurusu yapılarak alınan şifreler cep telefonu ya da e- posta adreslerine gönderilmektedir. Şifrenin alımında yüz yüze kimlik doğrulama yapılarak güvenli şifre uygulaması yapılmaktadır. Özellikle engelli vatandaşlara yönelik olarak yüksek tasarım teknolojisi ile kullanımı kolaylaştırılan e devlet hizmet sistemi kimlik doğrulamada da aynı kolaylığı sağlamaktadır.

 E Devlet Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır

E devlet kimlik sorgulama sistemi ile tüm işlemlerin güvenle ve kolaylıkla yapılması, zamandan sağlanan tasarruf ile birlikte işleyişin hızlanmasını, iş yükünün azalmasını ve hizmet kalitesinin artmasını sağlayarak devlet ve vatandaş arasındaki hizmet alışverişini hızlandırmaktadır. E devlet hizmetinin kalitesini arttırarak daha da gelişmesini sağlamakta ve işleyişi zamandan tasarruf ederek hızlandırmaktadır.
Related posts

One thought on “E Devlet Kimlik Doğrulama

  1. Fatih

    çarşamba günü saat 9.30da ekmek almaya giden kız bidaha ewe dönmemiştir ilgilerden bulmalarını arz ederim

Leave a Comment