E Devlet Şifre Değiştirme

E Devlet Şifre Değiştirme

E-devlet sistemi son zamanlarda vatandaşlar için vazgeçilmez bir sistem olmuştur. Vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayan bu sistem birçok bilginin öğrenilmesi içinde kolaylık sağlanmaktadır. Ayrıca artık yapacağınız işlemler için sizlerden vergi numarası istenmemekte bunun yerine e devlet şifresi talep edilmektedir. Bunun için her vatandaşın kendine özel bir e-devlet şifresi bulunmakta ve sisteme bu şifrele giriş yapılmaktadır.

E-devlet sistemine ilk defa giriş yapıldıktan sonra otomatik olarak güvenliğiniz sebebiyle, “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfadan şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Eğer önceden kayıt olduysanız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıysanız şifrenizi “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” bölümüne girerek şifre değişikliği işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca şifre değişikliği için PTT şubelerine başvurabilirsiniz. Burada işleminizi kolay ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Ancak buradaki şifre değişikliği için sizlerden ufak bir ücret talep edilecektir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Şifre değişirken dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Sizlere bu hususlar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bunlar;

 

–          Şifre değiştirirken klavyenizin “Caps Lock” tuşunun açık olup olmadığına dikkat ediniz.

–          Klavyeniz “F” klavyeye geçmiş olabilir. Bunun için öncelikle klavyenizi kontrol ediniz. Bunu bir word belgesi açarak kolayca kontrol edebilirsiniz.

–          Şifrenizde sayı yer alabilir, bunun için “Num Lock” tuşunuzun açık olup olmadığını kontrol ediniz.

–          CTRL, SHIFT, ALT tuşu takılı kalmış veya tuşlara basarken eliniz üzerinde olabilir. Buna dikkat ediniz.

–          Şifrenizi güvenlik açısından doğum tarihi, cep numarası gibi rakamlardan oluşturmayınız. Bunun yerine aklınızda tutabileceğiniz zor rakam ve sayılar seçiniz.

–          Klasikleşmiş şifrelerden uzak durun. Yani 1234,1111,0000 gibi klasik olan şifreleri seçmeyiniz. Çünkü bunun gibi şifreler artık herkes tarafından bilinmektedir, sizin bilgilerinizi kolayca ele geçirebilirler. Bu yüzden zor ve aklınızda tutabileceğiniz bir şifre seçmeniz önerilir.

–          Şifreler güvenlik açısıyla kimseye verilmemelidir. Yani ikinci bir kişiyle kesinlikle şifrenizi paylaşmayınız.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır

E-devlet şifresi PTT Müdürlüklerinden veya PTT şubelerinden alınmaktadır. E-devlet şifresi bu yerlerden 1 TL karşılığında temin edilebilmektedir. Ödeyeceğiniz sadece 1 TL karşılığında bu şifreleri alabilirsiniz.
Related posts

3 thoughts on “E Devlet Şifre Değiştirme

  1. Hüseyin öztürk

    şifremi değiştirmek istiyorm

  2. Ad

    ben yenisinide aldım edevlete giremiyorum

  3. DOĞAN

    şifremi değiştirmek istiyorum.

Leave a Comment