E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E Devlet Şifresi Alma

Türkiye Cumhuriyeti Devleti gelişen teknoloji ile bazı işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi ve vatandaşlarının işlerini kolaylaştırmak için böyle bir sistem geliştirmiştir.E Devlet  adresine girerek devlete bağlı olan kurumlarla ilgili işlemlerinizi sanal ortamda yapabilirsiniz. Siteye girdiğimizde Sorgulamalar başvurular belediye hizmetleri ve iletişim menüleri bulunur. Sitenin sol üst köşesinde sisteme giriş modülü vardır.

E Devlet Şifre Yenileme

Buradan TC kimlik noyu ve e devlet şifresini yazarak sisteme giriş yapmamız gerekiyor. Sisteme giriş yapmadan herhangi bir işlem yapamıyoruz. Peki, e devlet şifresini nasıl alabiliriz diye bir soru aklınıza gelir. E devlet şifresi almak çok kolaydır. En yakınınızdaki bir PTT şubesine giderek e devlet şifresi almak istediğinizi belirtiniz. Görevli sizden nüfus cüzdanınızı isteyecek sizde kimliğinizi verip 2 TL şifre çıkartma ücretini verdikten sonra kapalı bir zarfta 6 haneli şifrenizi göreceksiniz. Bu şifreniz ve TC kimlik no ile sisteme giriş yapın ve o şifreyi kendinizin bildiği bir şifre ile değiştirebilirsiniz. Çünkü sürekli zarfı muhafaza etmek ve yanınızda bulundurmak zahmetinden kurtulursunuz. Bu şifreyi kimse ile paylaşmayın çünkü şifre güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Eğer başkası şifrenize ve kimlik numaranıza ulaşırsa sizin adınıza istemediğiniz işlemler yapabilir.

E Devlet Şifre Alma

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu uygulamasının güvenlik uygulamalarına dikkat etmek gerekir. Devletin kurum ve kuruluşlarına başvurulardan tutun da vergi işlemleri maaş sorgulama ve yurt dışından telefon kaydı gibi birçok işlemi bu sistemle yapabiliyoruz. Güvenlik tedbirlerinin yüksek olması da bu saydığım işlemlerin size özel olması ve başkalarının görmemesi içindir. Şifreyi aldıktan sonra sisteme giriş yaptınız daha sonra kendiniz bir şifre yazdıktan sonra o zarfı çöpe atabilirsiniz. Şifrenin 3 ayda bir yenilenmesi isteniyor. Aksi takdirde sizin koyduğunuz şifre de geçersiz olur ve tekrar PTT şubesine gidip kimliğinizle yeni şifre almak durumunda kalırsınız.

E Devlet Giriş

Yeni şifre almanın bedeli ise 4 TL dir. Bu konularda tedbirli davranmanız dileğiyle sistemin güzelliklerinden yararlanın ve güvenliğiniz için anlattığımız tedbirleri almayı unutmayın. Eğer herhangi bir problem olursa 160 numaralı hattan çağrı merkezini arayabilirsiniz.
Related posts

Leave a Comment