E-Devlet Şifresini Unuttum

E-Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapmam Lazım

E-devlet sistemini kullanıyorsanız ve şifrenizi unuttuysanız herhangi bir panik yapmanıza gerek yoktur. E-devlet şifresi vatandaşları bir nevi sıkıntıya sokmaktadır. Ancak bunun için herhangi bir sıkıntıya girmeye ve panik yapmaya gerek yoktur. 2008 yılında proje olarak hayata geçirilen e-devlet sistemi 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle uygulanmaya ve kullanıma hazır olarak sunulmuştur.

E Devlet Şifresi Alma

Bu sayede e-devlet birçok devlet işlerinin yapıldığı bir platform haline gelerek vatandaşların işlerini kolaylaştırmıştır. Birçok işlemin yapıldığı bu sistem emekli maaşı öğrenme, askerlik işlemleri, vergi borçları, trafik ceza ve işlemleri gibi birçok işin halledilebildiği bir sistemdir. Yapmanız gereken PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreyi almak olacaktır. Bu şifreyi aldıktan sonra rahatlıkla sistemden yararlanabilirsiniz. Ancak şifrenizi mi unuttunuz? Bunun için yapılması gereken işlemlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şifrenizi Unuttuysanız Yapılması Gerekenler

PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında yeni şifrenizi alabilirsiniz. Böylece sisteme girer girmez aklınızda kalıcı olan şifreyle bu şifreyi değiştiriniz. Zaten sisteme girince otomatik olarak sizi şifre değiştirme bölümüne yönlendirecektir. Şifrenizi başka şekilde öğrenemiyorsunuz. Bu biraz kötü bir durum. Bunun için ne olursa olsun şifrenizi akılda kalıcı bir şekilde belirleyiniz. Çünkü günümüzde 4 TL her ailenin verebileceği bir ücret değildir.

İkinci Şifre Alımı Neden  4 Türk Lirası

Şifreyi ilk alan kişiler 1 Türk Lirası ödeyerek alabiliyorlar. Ancak şifrenizi unuttuysanız bu sefer 4 Türk Lirası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun nedeni ise Bakan Yıldırım tarafından şöyle açıklanmıştır: Yıldırım, “1 lira fiyatı şifre teşviki için belirlenmiş olup, şifrelerin korunması, keyfi alımların önüne geçilmesi ve kişilerin güvenliği amacıyla ikinci kez şifre alımlarında 4 lira ücret alınmasına gerek duyulmuştur. Söz konusu ücret Rekabet Kurumu’nun 21 Nisan 2011 tarihi kararıyla onaylanmıştır. Ayrıca ikinci şifrenin 4 lira olduğu bilgisi vatandaşlara verilmektedir” dedi.

Bazı vatandaşların şifresini unutmadığı ve şifrelerin yeniden alındıklarına dair dedikodular çıkıyor. Ancak siz üzerinize düşen görevi yapın.e devlet  Şifrenizi değiştirin ve unutmamak için bir yere not alın.

Şifreler Sadece PTT Şubelerinden Alınabiliyor

 Şifreleri sadece PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız yine internet üzerinden herhangi bir talep yapamıyorsunuz. Mecburen yine PTT şubelerine giderek 4 Türk Lirası ödeme karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.
Related posts

11 thoughts on “E-Devlet Şifresini Unuttum

 1. ne bu

  yıldırım, “1 lira fiyatı şifre teşviki için belirlenmiş olup, şifrelerin korunması, keyfi alımların önüne geçilmesi ve kişilerin güvenliği amacıyla ikinci kez şifre alımlarında 10 lira ücret alınmasına gerek duyulmuştur. Söz konusu ücret Rekabet Kurumu’nun 21 Nisan 2011 tarihi kararıyla onaylanmıştır. Ayrıca ikinci şifrenin 4 lira olduğu bilgisi vatandaşlara verilmektedir” dedi.

  ben anlamadım hem 2.şifre 10 tl deniyor cümle sonunda da 4 tl ????????

  1. admin

   Merhaba : Cümlemizdeki yanlış yazımı uyarınız üzerine düzelttik.İlginiz için Teşekkür ederiz

 2. nadir gülerada

  e devlet şifrelerini zaman zaman zorunlu olarak değiştirme işlemlerinde unutma olasılığı ço yüksek olmaktadır bankalar vs.kurumlarda olduğu gibi internet aracılığı ile ücretsiz olarak verilmelidir.

 3. ilhan

  bende unuttum şifremi ama 10tl veripte alacağımı hiç almam daha ii bu neyya anlamadım her girdiğin seferde şifre değiştir diyor lanet olsun şifrenize sizin olsun ne tür bi saçmalık bunlar ya rahat edelim diye ?mi yoksa işkence çekelim diye?mi verdiniz bu şifreyi

  1. admin

   Syn İlhan Bey ikinci alacağınız şifre bedeli 4 TL Dir.

 4. mustafa

  bu devletin işi hiç belli olmuyor şifreye 1 unutmaya 4 tl ister tersi olsa eyvallah da bu parayı yolda bulmuyoruz devlet memuru 2000 küsür maaş alır biz alamayız teröre para yetişmedide bizden mi? kesiyosunuz…

 5. zafer yılmaz .

  Bu türkiye 10 tl 4tl 2tl bi calışan için çok para memur maaşı 2000tl polis 2500tl çalışan birisi asgari üçreti 700tl anliyacagıniz ulaşımdada polise ücretsiz ulaşım dolmuş veya otobüstede öğretmen 80kruş işciye calişân 2tl nerde bu adalet gidin pttye soyulun ilahi adalet bumu.ilk önce bunlar düzeltilip sonra iyi güzel günler yaşayabilmektir elele.

 6. ömer osman yıldırım

  her unuttuğunuzda 10 liramı verilecek üç kuruş zam nerelere vereceğimizi bilmiyoooooorum…

 7. emrah soylu

  Türk halkını soymakdan başka ne yapıyorsunuz.şunu anladık ilk sefer gittik aldık 1 tl 2.cisini neden ptt alıyoruz Her şeyin internetden yapıldığı bir çağda neden bizi ptt lere soyduruyorsunuz .Biz neden kimlik bilgilerimizle internetden alamıyoruz ş-bu şifreyi.İlla gidip ttt domalın diyorsunuz yazı yazık yazık…

 8. selahatin

  şifremi unutum nasıl yenisini alabilirim

 9. abdullah

  e devlet şifremi unuttum

Leave a Comment