Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi Taban Puanları

Ege Üniversitesi, Türkiye’nin en eski 4. Üniversitesidir.  9 Mart 1956 tarihinde İzmir’de kurulmuştur.  Üniversitenin Bornova’da bir kampus kenti bulunmaktadır.  İçinde spor salonları, yemekhane ve kafeteryaları, alışveriş merkezi, yüzme havuzu bulunduğu bir yerleşkedir.  Ayrıca, Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunmaktadır.   Rektörü, Prof. Dr. Can değer YILMAZ’DIR.Üniversitede yaklaşık 52000 öğrenci ve 3200 öğretim elemanı bulunmaktadır.  Ayrıca, 1300 civarında da yabancı uyruklu öğrenci bu üniversitede eğitim görmektedir.

Üniversite Taban Puanları 2013

12 fakülte, 6 yüksekokul, 8 enstitü, 7 meslek yüksekokulu ve 27 adet araştırma ve uygulama merkezi bulunan okul bir e devlet üniversitesidir.   Üniversitenin hem merkez kampusunda hem de İzmir’de barınma imkânları oldukça fazladır.  Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları başta olmak üzere birçok özel yurt bulunmaktadır.  Bir kampus üniversitesi olması sebebiyle hem barınma imkanları hem de sosyal imkanları da fazladır.  İzmir ilinin sosyal ve kültürel olanaklarının fazla olması, öğrenci açısından da olumludur.

Ege Üniversitesi İletişim

Hem öğrenci toplulukları hem de spor kulüpleri sürekli faaliyet içindedirler.  Ayrıca, yerleşke içinde de birçok spor çeşidi için de uygun sahalar bulunmaktadır.Üniversite sınavında üniversitenin herhangi bir programını ilk üç sırada tercih edip sınavda ilk 1000 öğrenci arasına girenlere ve milli sporculara öğrenimleri boyunca üniversite tarafından burs sağlanmaktadır.  Ege üniversitesi bu yönüyle de öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir okul olmaktadır.

 

Ege Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment