Ehliyet Sınav Sonuçları

Çevremizde araba, otobüs veya kamyon gibi taşıt kullanan birçok insan tanımaktayız veya denk gelmektedir. Bunları kullanmak için ise muhakkak belli prosedürleri uygulamak gerekmektedir. Bu prosedürler arasında ehliyet almak geçmektedir. Ehliyet almak için araç kullanmayı bilmek gerekmektedir. Bilinmiyor ise sürücü kursları aracılığı ile araç kullanmayı öğrenmek gerekmektedir.

2014 Ehliyet SınavSonuçları

Çeşit çeşit ehliyet bulunmaktadır. Araba, motosiklet, otobüs veya kamyon gibi araçları kullanmak için ehliyet çeşitlenmektedir. Ehliyet almadan önce ise bir sınava tabi tutunulmaktadır. Bu sınavda ilk yardım, motor ve trafik derslerinden sınava girmek ve her birinden en az yetmiş puan almak gerekmektedir. Bu sınavlara girdikten bir ay sonra ehliyet sınav sonuçları açıklanmaktadır.

Ehliyet Sınav Soruları

Ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra yetmiş barajını geçen kişiler direksiyon sınavına tabi tutulmaktadır. Direksiyon sınavından geçmek içinse yine en az yetmiş puan almak gerekmektedir. Tabi direksiyon sınavına girmeden önce bir sınav daha bulunmaktadır. Bu sınav ise yazılı sınavdır. Milli Eğitim tarafından yapılan bu sınavda motor, trafik ve ilk yardım derslerinden sorular sorulmaktadır.

Ehliyet Sınavı Yerleri

Direksiyon sınavına girebilmek için bu üç dersin her birinden en az yetmiş puan almak gerekmektedir. Bir dersten yetmiş alamadınız veya iki dersten yetmiş alamadınız ise bir sonraki sınav tarihinde sadece geçemediğiniz derslerden sorumlu tutulmaktadır. Geçilen ders sorumluluk kalmış anlamına gelmektedir.

Motor sınavında aracın özellikleri sorulmaktadır. Trafik sınavında trafik kontrolü hakkında sorular sorulmaktadır. İlk yardım sınavında ise herkesin bildiği üzere kaza anında veya başka bir anda ilk yardım gereken durumlar soru halinde gelmektedir. Sorular test olmakta ve dört şık bulunmaktadır. Bu şıklardan doğru olan seçilerek adınıza bastırılmış cevap kağıdına işaretlemek gerekmektedir.

Ehliyet Sınavı Sonuçları

Ehliyet sınav sonuçları sınavdan bir ay sonra açıklanmaktadır. Sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden ulaşmak mümkündür. Bu sınavdan tüm derslerin hepsinden yani trafik, motor ve ilk yardım derslerinin tümünden yetmiş ve üzeri alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavı ise pratik şeklide sürüş pistinde yapılmaktadır ve aynı gün sonuçları öğrenmek mümkündür. Şoförlük için ehliyet şarttır.
Related posts

Leave a Comment