Emekli İkramiyesi Hesaplama 2015

Emekli İkramiyesi Hesaplama 2015

Memurların en çok merak ettiği konuların başında ne zaman emekli olacakları ile emekli olduklarında ne kadar ikramiye alacakları konuları gelmektedir. Emekli ikramiyesi emekli olan kişilerin çalıştıkları süreye göre ve konumlarına göre bir kereye mahsus devlet tarafından yapılan ödemeye denir. Bu güne kadar bu ikramiyelerle ilgili yasalarda sürekli değişmektedir en son düzenleme aşağıdaki gibidir.

Emekli İkramiyesi Sorgulama

Hesaplamalardan önce hangi memurlar ikramiye alamaz, hangileri ikramiye alır onlara bakalım. Hangi memurlar ikramiye alır; sürekli memuriyette çalışanlar, SSK BAĞ-KUR emekli sandığından herhangi birinden emekli olanlar, askerlik nedeniyle işten ayrılanlar, sağlık nedeniyle ayrılanlar, evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın memurlar, 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayıp üç bin altı yüz günü tamamlayıp işten ayrılanlar emeklilik ikramiyesi almaya hak kazanmıştır.

Emekli İkramiyesi 2015

Hangi memurlar ikramiye alamaz; emekli kanunu seksen dokuzuncu maddesine ve yüksek mahkeme tarafından da düzenlemeye göre, istifa ederek ayrılan memurlara çalıştığı süre için ikramiye verilmeyecek, memurluktan atılanlara, yüz kızartıcı sebeplerden dolayı işten çıkartılan memurlara ikramiye verilmeyecektir. Anayasa mahkemesi memuriyet boyunca geçen sürede emekli ikramiyesi, memuriyetten ayrılma süresine göre hesaplanır Birçok internet sitesinde bu hesaplamalarla ilgili bilgiler vardır. En sağlıklı olanı sosyal güvenlik kurumu sayfasından yapılmaktadır.

Emekli İkramiyesi Öğrenme

Posta ve telgraf teşkilatı(PTT) dan bir e devlet şifresi alıyoruz. Aldığımız şifreyle sosyal güvenlik kurumu sayfasına giriş yapıyoruz. Sosyal güvenlik kurumu giriş sayfasından 4C (Kamu çalışanları) ikramiye ve maaş hesaplama bölümüne giriş yaptığınızda karşınıza doldurmanız gereken bir tablo çıkacak. Bu tabloda; kaçıncı derecede emekli olduğunuzu, kaçıncı kademe olduğunuzu, gösterge, makam – temsil – görev tazminat göstergesi, hizmet yılı, hizmet ayı, kıdem yılı, ikramiye yılı, aylık tarihi, pay / payda, kademe tazminat ek göstergesi gibi bilgiler girilmelidir. Maaş ve ikramiye hesaplanması için; derece, kademe ve aylık tarihi alanlarını seçiyoruz.Bu maaş ve ikramiye hesaplamaları, girilen bilgilere göre endeksli olduğu için sadece bilgi amaçlıdır, resmi bir geçerliliği yoktur. Eğer resmi bir belge almak istiyorsanız ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki sosyal güvenlik kurumuna bireysel başvuru yapmanız gerekmektedir.
Related posts

Leave a Comment