Engelli Hakları

Engelli Hakları Nelerdir

Yeryüzünde sağlıklı bedene ve zihne sahip insanların hakları olduğu gibi engelli vatandaşlarında hakları vardır. Bu haklar onların kendilerini yalnız hissetmemelerinin ve bir birey olduklarının en önemli savunucusudur.

Engelli Hakları 2015

Her insanın eğitim, sağlık, vatandaşlık vb. hakları mevcuttur. Aynı oranda engellilerde bu haklara sahiptir. Günümüzde engelli insanlarımızın işlerini kolaylaştıracak teknoloji ürünleri ve onlara sunulan hizmetler bulunmaktadır. Engellilerin seyahat hakkında onların otobüslere rahat binebilmesi için kapı girişleri yapılmış ve inmeleri gereken yerleri hatırlatıcı ses sistemleri koyulmuştur.

Engelli Hakları 2014

Kara ulaşımında olduğu kadar deniz ve hava seyahatlerinde engellilere indirimli imkânlar sağlanmaktadır. Kültür alanında devlet tiyatroları engellilere ücretsiz hizmet vermektedir. Eğitim alanında geri kalmamaları için pekiştirilmiş eğitim verilmektedir. Her insan gibi oy kullanma, spor yapma, araba kullanma gibi eşit hakları da mevcuttur. Ülkemizde ve Dünya’da iş alanında da engellilere çalışma ortamı hazırlanmakta ve uyum sağlamaları için kolaylıklar verilmektedir.

Engelli Dernekleri

Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre de engellilerin 15-20 yılda erken emeklilik hakları bulunmaktadır. Maddi durumu kötü olan engelli insanlara kurumlar tarafından yiyecek, giyecek ve maddi olarak para yardımında bulunulmaktadır. Belediyeler ve vatandaşlar tarafından tekerlekli sandalye, işitme cihazları yardım kampanyaları vardır.

Engelli İndirimleri

Ülkemizde engelli insanların kazanmış oldukları başarılar onlara olan yardımları arttırmaktadır. Yüzme, atletizm, tiyatro, müzik, resim, tenis, futbol, voleybol vb. alanlarda engelliler her geçen gün kendilerini geliştirme fırsatı bulmakta ve ülkemize şampiyonluklar kazandırmaktadırlar. Türkiye’de ve Dünya’da engellilerin kendilerini engelli hissetmemeleri için dernekler, vakıflar kurulmakta ve toplumsal desteğin artması sağlanmaktadır. Türkiye’de son olarak tüm okullarda, kurumlarda ve açık alanlarda mavi kapak projesi başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın belli miktarlarda biriktirdiği kapak sayılarına göre bedenen engelli insanlarımıza tekerlekli sandalye yardımında bulunulmuş ve toplumsal destek bir kez daha sağlanmıştır.

Özürlü Hakları

Yani hizmetlerin hepsi engelli vatandaşlarımızın daha uygun yaşam koşullarında barınmaları ve bir birey olduklarını hissetmelerini için sunulmuştur. Biz insanlara düşen görevlerden biri engelli vatandaşlarımızın yalnız kalmamalarını ve ihtiyaçlarını sağlamaktır. Unutmamalıyız ki her insan bir engelli adayıdır ve günün birinde bizlerde başkalarının yardımına muhtaç biri olabiliriz. Bu durumu özetleyen en iyi söz ‘Ne oldum değil, ne olacağım demeli’sözüdür. Engelli vatandaşlara sunulmuş bu haklar Türkiye’nin de imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’yle korunmakta ve kurallar aynen uygulanmaktadır.
Related posts

10 thoughts on “Engelli Hakları

 1. GÜRBÜZ

  %70 raporum var böbrek yetmezliyinden dilenmek istemiyorum kredi çekmek istiyorum kendi işimi kurmak istiyorum yeşil kartlıyım kredi vermiyorlar ne yapmam lazım

 2. ismail

  ben ismail devlet hastanesinden aldıgım yüzde 42 raporu ankaraya gönderdim ama vergi indirimi alamadım ne yapmalıyım

 3. ZEHRA İPEKTEN

  BEN 24 YAŞINDAYIM DOĞUŞTAN FELÇ HASTASIYIM SAĞ AYAĞIM HEM KISA HEMDE KALÇA ÇIKIĞI VAR.BİLİYORUM Kİ BENİMLE BİRLİKTE BU HASTALIĞI TAŞIYAN BİNLERCE ARKADAŞIM VAR.VE BENİM SÖYLEYECEĞİM TEK BİR SÖZÜM VAR. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN DİLERİM EN KISA ZAMAN DA KARANLIKTAN ÇIKIP AYDINLIĞIN YOLUNU BULURUZ….

 4. mahmut

  2 kez ayni hastaneden 40 ve uzeri rapo aldim ekroporistndi %12 aldm ne yapmalyım

 5. emine

  ağır özürlüye bakan kişi aktif iş hayatına katılamıyor,dolayısıyla sigortası olmadığı için emekli olma şansida yok bu ağır işi yapanlara devletimizin sahip çıkıp koşulsuz olarak belli bir yaşta emekli olmalarını ve yaşlandıklarında kimseye muhtaç kalmamaları adına gerekli olduğunu düşünüyorum engelli bakan vatandaş olarak devletimden bunu talep ediyorum

 6. mert

  meliha hanım aldığınız rapor daimi değil mi? neden tekrar rapor alıyorsunuz. bende sizin gibi 6 aylıkken çocuk felci geçirdim. benimde sağ ayağımda kısalık ve incelik var.

 7. erkan

  benim maddi durumum yok ama mallesef belediyeye gitim yardım için 4 ay oldu taşınalı nedediler ağlanacak haldeyiz bak dediller 6 ay oturun ondansanra yardım ederiz yuh be
  yardıma ihtiyacımvar borcumvar dinlemiyolar damgalıyorlar puluyolar gönderiyolar
  mallesef ben T.c vatandaşı olarak bu durumdayım bahçeli evle muracatımı geri çevirdi belediye başkan yardımcısına çıkamadım bile çok yazık benim ankarada dayım yok napayım

 8. ferdi

  2yaşında oglum var.yüzde 99 engelli. Evde bakim parasi alamiyor.
  Neden maasim 1200den fazla oldugu icin.hakki nerde engellinin.
  Emlak vergisinden yararlanamiyorsun.tapu 2 yasinda bebegin ustune olmasi gerekiyor.
  Yaw engelli insan nasil ev sahibi olabilirki vergi vermeyecek.neden anayasada bakmakla yukumlu ailenin hakki yazmiyor.
  Bakanlik karti var ama hic hakki yok.sadece milli orman parkindan yararlaniyor:)
  Engellileri ve bakmakla yükümlü olanlarin hicbir hakki yok.sonrada oy istiyorlar.
  Yaw canim yaniyor devlet.once vatandasina sahip cikacaksin.sonra baska insanlara.
  Sadece maastan dolayi bakim ucreti alamiyorum.masraf cok oluyor.anlayamazsiniz.yasamadan.
  Maasim olmasa ve 100 tane evim olsa alabiliyorum.mal varligina bakilmiyor.
  99 agir özürlü kardesim.
  Hastanelerde sıra bekliyorsun.ilk sıra engellilerin olmasi gerekiyor.
  Devlete,hükümet e ve Sayın Tayip Erdogana sesleniyorum.saglik bakani ve aile sosyal bakani İSTIFA etmeli.
  Engelli haklari silbastan yeniden duzenlenmeli.

 9. meliha

  Ben 6 aylık iken çocuk felci geçirdim. sağ ayağımdan felçten dolayı kısalık ve incelme var. 12 sene önce %40lık engelli raporu almıştım. 13.02.2013 tarihinde tekrar rapor almaya gittiğimde bana %20lik rapor verdiler. Bu nasıl oluyor? Yani 12 sene öncesine göre iyileşmiş mi felçli bacağım da rapormu düşürüyorlar?? Lütfen biri ne yapmam gerektiğini söylesin.

 10. erkan

  Ben yeni yasada engelinin ve ruh sagli bozuk olanlar calismaktadir cunki is veren Almiyo ise alsa bile agir is veriyor ben yuzde seksen vadandasim Agir engeli haklarimi istiyorum eger ben saglikli olsaydim Seve seve hizmet ederdim vatana eger savas cikarsa Mermiye atlarim ben dunyadayken cehennemi yasiyorum Emekli olmak gida yardimi almak giysi yardimi almak isterdim.Fakat emekli ucbin altiyuz yil kim calistiricak muane ucretimi Odiyemiyorum ben olmusum

Leave a Comment