Erzincan Üniversitesi

Erzincan Üniversitesi Taban Puanları

Erzincan Üniversitesi, 1 Mart 2006 tarihinde kurulmuş bir e devlet üniversitesidir.  Daha önce Atatürk Üniversitesi’ne bağlı olarak bulunan üniversite 2006 yılında Erzincan Üniversitesi adı ile eğitime başlamıştır.  Aslında fakülteleri oldukça köklüdür.  1960’lı yıllarda ilköğretim okulu olarak açılan ve daha sonra 4 yıllık lisans eğitimi vermeye başlayan fakülteleri bulunmaktadır.  Üniversitede, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere, 7 adet fakülte vardır.  11 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul ve 3 adet enstitüsü bulunmaktadır.

Üniversite Taban Puanları 2013

Üniversitenin Rektörü, Prof. Dr. İlyas ÇAPOĞLU’DUR.Erzincan Üniversitesi yaklaşık 15 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Öğrencilerin çoğu Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı e devlet yurtlarında kalmaktadır.  Merkezde 2455, Tercan’da 200, Refahiye’de 112, Kemaliye’de 240 olmak üzere toplam 3007 öğrenciye barınma imkânı sağlanmaktadır.    Ayrıca özel yurtlar ve apart dairelerin bulunması da öğrencilerin barınma sıkıntısı yaşamasını engellemektedir.

Erzincan Üniversitesi İletişim

Üniversitenin öğrenci toplulukları sayesinde birçok sportif, sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştirilmektedir.  Sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalara danışmanlık yapılmakta ve denetlenmektedir. Bahar Şenlikleri ve Nevruz Şenlikleri düzenli olarak yapılmaktadır. Bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, bilgi şöleni ve konserler düzenlenmektedir.  Ayrıca, öğrenciler Erzincan ilinde boş vakitlerini değerlendirebilecekleri, dağcılık, sal yarışı ve yamaç paraşütü gibi doğa etkinlikleri yapabilmektedirler.

 

Erzincan Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment