Galatasaray Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi Taban Puanları

İlk olarak 1481 yılında Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu adı ile kurulan okul, 6 Haziran 1994’te Galatasaray Üniversitesi haline dönüştürülmüştür.  Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte bir Galatasaray Topluluğundan oluşmaktadır.  Okul, üniversite olmasına rağmen,  Galatasaray İlk Öğretim Okulu ve Galatasaray Lisesi Rektörlüğe bağlı olarak idare edilmektedir.  Bir e devlet okulu olan üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Ethem TOLGA’DIR.

Üniversite Taban Puanları 2013

Türkiye’deki diğer üniversitelerden farklı bir öğrenci kabul sistemi mevcuttur.  Fransa ile işbirliği sonucunda kurulan ve eğitim dili Fransızca olan okul Fransız eğitim veren liselerin öğrencilerine öncelik tanır.  Her yıl 480 öğrenci alınır.  Bunların yarısı Türkiye’deki Fransız eğitim veren 18 liseden alınan öğrencilerdir.  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi, Denizcilik Fakültesi ve Yaban Diler olmak üzere 6 fakültede eğitim verilmektedir.  Ayrıca, lisansüstü eğitim verilen Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır. Üniversite, bir de Denizcilik Yüksek Okulu ile eğitim vermektedir. Üniversiteye bağlı yurt bulunmamaktadır. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun Yurtlarından yararlanmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi İletişim

İstanbul Ortaköy’de bulunan üniversiteye yakın birçok özel yurt da mevcuttur. Ayrıca Galatasaray Eğitim Vakfı ve Galatasaray Eğitim Derneği burs başvurusunda bulunan öğrencilere imkân dâhilinde burs vermektedir.Üniversitede çeşitli faaliyetler gösteren birçok öğrenci kulübü bulunmaktadır.  Ayrıca, her yıl öğrencilerin yılın yorgunluğunu bir nebze atabilmeleri için 19 Mayıs haftasında öğrenci festivali düzenlenir.

 

Galatasaray Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment