Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi Taban Puanları

Gazi Üniversitesi, 1926 yılında Ankara’da kurulan bir e devlet üniversitesidir.  Kuruluşu, Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Ankara’da bir enstitü kurulmasını istemeleriyle başlar.  Türkiye’nin en köklü ve kaliteli üniversitelerinden biri haline gelmiştir.  Özellikle eğitim fakültesi, büyük ve köklüdür. Beş evler Kampusu, Emek Kampusu, Maltepe Kampusu, Gölbaşı Kampusu, Çubuk Kampusu ve Kuzey Kıbrıs Kampusu olmak üzere 6 adet yerleşkeye sahiptir.   Şuanda rektörlüğünü Prof. Dr. Süleyman Büyük berber yapmaktadır.  Yaklaşık 65000 öğrencisi ve 4034 öğretim elemanı ile Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biridir.

Üniversite Taban Puanları 2013

12 fakülte, 6 enstitü, 4 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuarı bulunmaktadır.  1982 yılında kurulmuş büyük bir kütüphaneleri ve üniversiteye ait yayınları ve birçok makaleleri bulunmaktadır.   Her fakültede ayrı ayrı bulunan birçok öğrenci topluluğu vardır.  Hepsi de aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.  Ankara gibi büyük bir şehirde öğrencilerin sosyal aktiviteler için oldukça fazla seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca, üniversite içinde 40 a yakın spor salonu öğrencilerin ve personelin hizmetindedir.  Gölbaşı yerleşkesinde bir de teknopark bulunmaktadır.

 Gazi Üniversitesi İletişim

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesindeki yurtlar ve özel yurtların birçoğu üniversitenin yakınında yer almaktadır.  Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, Gazi Yurdu, Mehmet Akif Kız Yurdu, Koç Öğrenci Yurdu yanı sıra daha birçok yurt mevcuttur. Ayrıca üniversitenin yerleşkelerinin toplu taşıma hatlarına yakınlığı da barınma açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Gazi Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment