GBT Sorgulama

Sabıka Kaydı Sorgulama

Açılımı Genel Bilgi Toplama olan GBT genel olarak bir kişi hakkında bilgi toplanmasıdır. Bu bilgiler kişinin suç işleyip işlemediğini işlediyse de bu suçlarla ilgili oluşturulmuş sicil bilgilerini kapsamaktadır.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Genel Bilgi Toplama bilgileri özellikle güvenlik güçleri açısından önem arz etmektedir. Bilgileri Emniyet ve Jandarma kullanmaktadır. Yakın bir zamana kadar kişilerin GBT’lerine ulaşmasına izin verilmiyordu. 27 Ocak 2012 ve 2012/83 sayılı bir kararla kişilerin almasına karar verilmiştir. Fakat bu bilgileri edinmek için GBT sorgulaması yapmak bazı şartlara bağlıdır. Öncelikle kişinin kendisinin veya vekalet verdiği avukatının dilekçesi gerekmektedir. GBT kişiyle ilgili gizli bilgileri içerdiğinden kendisi veya vekalet verdiği avukatı dışındaki kişilere bu bilgiler verilmemektedir.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır

GBT bilgileri gizli olduğundan internet üzerinden online olarak sorgulama yapılamamaktadır. Herhangi bir işe girişte veya başka bir hususta sizden GBT istendiği taktirde bulunduğunuz ilde emniyet müdürlüğüne giderek GBT büro amirliğine şahsen veya dilekçeyle başvurarak öğrenebilmeniz mümkündür. Ayrıca aynı şekilde yine şahsen bulunduğunuz ildeki veya ilçedeki adliyeye başvurarak da adli sicil kaydınıza yani GBT’nize ulaşabilirsiniz. Bir kişinin GBT’sinin bulunması için suç işlemiş veya sabıka kaydının olması şart değildir. Her Türk vatandaşının GBT’si bulunmaktadır. Ama bu kayıtların mutlaka adli karşılığı bulunmalıdır. Yani herhangi bir yetkili bilgi giremez.

Sabıka Kaydı Nereden Alınır

O kişiyle ilgili mahkeme kararı olmalıdır. Resmi kurumlar gerekli gördüğü durumlarda bu bilgilere ulaşabilmektedir. Kişilerin özelini içerdiğinden farklı kişilerin kurumların bu bilgilere ulaşıp kötü niyetle kullanmasını engellemek amacıyla internet üzerinden sorgulama yapılması mümkün değildir. Ama postanelerden cüzi bir ücret karşılığı alacağınız e devlet şifresiyle adli sicil kaydınızı sorgulayabilmeniz mümkündür. Adli sicil kaydı GBT’ye göre daha dar kapsamlı olsa da mahkeme kararlarını içerdiğinden işyerine bunu da teslim edebilirsiniz. İnternet üzerinden yapabileceğiniz için adliyede veya emniyette sıra beklemeden ve zaman kaybetmeden işinizi halledebilirsiniz.

GBT Nasıl Alınır

Devletin internet sitesine şifrenizle giriş yaparak adli sicil kaydınıza herhangi bir evrağa gereksinim duymadan ulaşabilir ve çıktısını alarak gerekli yere teslim edebilirsiniz. Ehliyet alırken işe başvururken veya başka işlerinizde gerekli olabilecek adli sicil belgenizi ücretsiz olarak alabilirsiniz.
Related posts

Leave a Comment