GBT Sorgulama

GBT Kaydı

İnsanlık yaşamı boyunca birçok insani ve insanlık dışı suçlar işlenmektedir. Bu suçlar cezası kalmaması için birçok güvenlik güçleri kurulmuş ve bu güvenlik güçleri sayesinde suçlulara ceza verilmiştir. Verilen cezalar ise suçluların siciline işlemektedir. Bu işlenilen suçların sicil geçmesi ile kişilerin suçları teyit edilmektedir. Bu teyit edilen suçlara bakmak için kişilerin GBT diye adlandırılan suç dosyalarına bakılmaktadır.

GBT Bilgisi Almak

GBT sorgulaması yetkili kişiler tarafından yapılmaktadır. GBT insanın kişisel bilgilerinin bulunduğu gizlilik belgesi olarak geçmektedir. GBT sorgulama yapıldığı zaman sorgulama yapılan kişiye ait sabıka kaydı olup olmadığına bakılmakta ve kişiye ait suç işleme belgesini elde etmiş olmaktadır. GBT sabıka kaydı sorgulama yapılması yetkili mecralar tarafından yapılmaktadır. UYAP herkesin online olarak veya farklı nedenler ve içerikteki GBT sorgulama yapılmasına müsaade etmemektedir.

Sabıka Kaydı

Yani online olarak GBT sorgulama yapılamamaktadır. Kişilerin özel bilgilerine erişilme yasağı olduğunu savunmaktadır. Kişisel bilgilere sadece yetkili kurumların ulaşacağını söyleyen UYAP bireylerin kendi GBT veya başka kişilerin GBT bilgilerine ulaşmalarını yasaklamaktadır. GBT bilgilerini öğrenmek isteyen kişiler başbakanlık genelgesine göre vatandaşlar GBT’lerini yani sabıka kayıtlarını karar uyarınca GBT’sini öğrenmek için emniyete bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir.

GBT Nedir

Bu uygulama ile GBT bilgilerini merak eden kişiler emniyet aracılığı ile ulaşabilmektedir. GBT bilgilerinde illaki suç olması gerekmemektedir. Her bireyin yani her T.C vatandaşının bir GBT si bulunmaktadır. Bu sayede gerek görüldüğünde resmi mecralar bu bilgilere ulaşmada serbesttir. İnternet üzerinden online olarak GBT sorgulaması maalesef yapılmamaktadır. Nedeni ise kişilerin özeli olan bilgilerin farklı kişi veya kurumlarca bakılmasını engellemek olarak değerlendirilmektedir.

Sabıka Kaydı Sorgulama

GBT sorgulama sadece emniyet aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca emniyet istediği her zaman kişilerin GBT sine bakma hakkına sahiptir. Yolda giderken veya bir yerde otururken emniyet personeli yanınıza gelip kimliğinizi istediğinde telefon ile aradığı şube personeline sorduğu tek şey bu kişinin GBT sine bakarmısınız olmaktadır. yani GBT sorgulama işlemini emniyet personeli istediği zaman istediği yerde yapabilmektedir. Suçlu olun veya olmayın. Her Türk vatandaşının bir GBT si emniyette yer almaktadır.

Tags: , , , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

20 Responses

 1. Yoklama kaçgiydim tecilimi yeni yaptim gbt ye hemen gecer mi

 2. Meraba yha ben mardin kızıltepe suç ve ceza mahkemesinin numarasını nasıl alabilirim yada nasıol öğrenebilirim bana yardımcı olun ya

 3. 9 tane dosyam var ama mahkemelerin çogu erteliyoo bir kaç tanesine gdmym aranmam varmı ?

 4. ben kendi arkadaşımın gbt sini sorgulamak istiyorum

 5. iflaz ettim borçlarımdan dolayı aramam varmı nasıl öğrenirim

 6. emniyet GBTmi sorgulayabilir tamam. peki GBT bilgilerimde değişiklik yapabilir mi?

 7. Sabikam varmi

 8. bilgiler gerçekten çok faydalı yol göstermişssiniz teşekkür ederim

 9. 1 ay önce uyuşturucadan yakalndım 3 yıl yattım mahkemem vardı nasıl gidim ve gbt i nasıl öerenbilirim teşkilat katliam infaz yani biz her türlü şeyleri yaparız cvp bekliyom devlet baba

 10. esrar dan yakalanmıştım 5yıl 2 ay hapis yedim gbt mi nasıl sorgulaya bilirim

 11. e devlet sıfremı gırıyorum ama gecersız dıyor..acaba bu sıfreyı belırlı bır sure sonra degıstırmemızmı gerekıyor?bırde MOBIL IMZA yontemınde neden vodafone oparatörü yer almıyor…benım hattım vodafone bu uygulamadan ben yararlanamıyormuyum?

 12. suçum varmı nasıl öğrenirim

  • SYN : Fatma yağlı en yakın Adliye binasına giderek sicil takip bürosundan tC kimliğiniz ile birlikte ücretsiz olarak alabilirisiniz.İyi günler

   • yapma ya sucu aranman varsa paket ol adlıyeden çıkama kurmassınız ya fatma yaglı e devlet şifresı var 4 ttl falan alıyorsun netten bakıyorsun durumunu takıp edıyorsun

 13. Ehilyetsizlikten ceza yemiştim sicile İşlermi

 14. suçlarımı öğrenebilirmiyim

 15. herhangi bir bi suçum var mı

 16. kesılmıs ceza aftan yaralanabılımıvım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp