GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bütün ülke vatandaşı genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Genel sağlık sigortasına yeni düzenlemeyle hiç bir sağlık güvencesi olmayan ve yeşil kart uygulamasından yararlanamayan vatandaşlarda yararlanacaktır. Devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar genel sağlık sigortası primlerini ödeyerek bu hizmetlerden yararlanabileceklerdir.18 yaşını doldurmuş ve reşit olmuş kişiler de artık prim ödemek zorundadır.

GSS Prim Affı 2015

Ancak bu kişilerin hala öğretim hayatı devam ediyorsa eğitim öğretim hayatı bitene kadar bu primler devlet tarafından ödetilmeye devam edecektir. Yani aile sağlık güvencesine alınmaktadır. Eğer bir öğrenci bu uygulamadan haberdar değilse ve bir başvuru yapmamışsa borçlu olarak gözükmektedir. Ancak üniversitede okuduğuna dair bir belge ile başvuru yaptığı zaman bütün borçları silinecektir. Üniversitede eğitim öğretim hayatını devam ettiren öğrenciler ise 25 yaşına kadar prim ödemeden muaf tutulmuştur ancak öğretim hayatı sona erdikten sonra tekrar bu uygulamaya tabii tutulacaktırlar.

Zorunlu Sağlık Sigortası Prim Affı

Genel sağlık sigortası borcunun olup olmadığını öğrenmek artık oldukça kolaylaştırmıştır. https://sgk.ziraatbank.com.tr/ internet sitesinden kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda üst kısma T.C Kimlik Numaranızı girip hemen altındaki Sorgu Tipi kısmından 07. GSS PRİM-13’ ü tıklayıp rahatlıkla borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu hizmette bir e-devlet hizmeti olup kolayca işlem yapmanız için geliştirilmiştir.

Zorunlu Sağlık Sigortası Sorgulama

Peki, genel sağlık sigortası primi borçları nasıl hesaplanır? Aile içinde toplam oluşan gelirin aile bireylerinin sayısına bölünerek bir kişi başı aile içi gelir belirlenir. Buna göre ise bir kişi başı prim ödeme planı hazırlanır. Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünden az olan kişiler ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanır.

Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü ile asgari ücrete kadar olan kişiler “Asgari ücret/3 TL x %12″

Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin 2 katına kadar olan kişiler “Asgari ücret x %12″

Aylık geliri asgari ücretin 2 katından fazla olan bireyler “Asgari ücret x 2 x %12 TL” tutarında prim ödemek zorundadırlar.

Gelir Testi Sonuçları

Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar için;

01.01.2013 – 30.06.2013 tarihleri arası aylık 234,86 TL,

01.07.2013 – 31.12.2013 tarihleri arası aylık 245,16 TL genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.
Related posts

One thought on “GSS Borç Sorgulama

  1. MIRJEYHUN GULIYEV

    MIRJEYHUN GULIYEV GSS borcum varmi? Varsa ne kadar?

Leave a Comment