Hastane Muayene Ücretleri

Hastane Muayene Ücretleri 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Genelgesi muayene ücretlerini maalesef kapsamadığından; aile hekimi, sağlık ocağı, özel hastane veya kamu hastanesine gittiğimizde katılım payı olarak muayene ve reçete ücretini ödemeye devam edeceğiz.

E Devlet Muayene Ücretleri

Katılım payı kişilerin sosyal sağlık hizmetlerinden yararlanmaları karşılığında alınan bir tür vergi sayılabilir. Diğer yandan, bu tür hizmetlerin gelişigüzel kullanılmasına karşı caydırıcı olma amacıyla da geliştirildiği ifade edilmektedir. Muayene katılım payı; genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ödemesi gereken tutardır. İlaç katılım payı ise; doktorun yazdığı ilaç bedellerinin emekliler için % 10, çalışan sigortalılar veya genel sağlık sigortalıları için % 20’si oranında ödenen tutardır. Muayene katılım payı aile hekimi ve sağlık ocağı muayenelerinde 2 TL, devlet ve üniversite hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde ise 15 TL olarak belirlenmiştir.

Muayene Ücretleri

Katılım payının tahsil edilmesi ise şu şekilde gerçekleşmektedir: Aile hekimi ve sağlık ocağı muayeneleri için ödenecek 2 TL katılım payı, ilaç temini için eczaneye başvurulduğunda eczane tarafından tahsil edilir. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde yapılan muayeneler için ödenecek olan 8 TL katılım payı; emekli olmayanlar için eczanelerden tahsil edilir.

Sgk Muayene Ücretleri

Emekli olanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için ise 5 lirası maaşlarından, 3 lirası ilaç temini için eczaneye müracaat etme aşamasında eczaneden tahsil edilir. İlaçların alınmaması durumunda ilaç katılım payı ödenmez. Özel hastanelere gelince; SGK ile sözleşmeli özel hastanelere başvuran hastalardan ilave ücret alınmasına belli şartlarda izin verilmektedir. Kanunen sunulan hizmetin bedelinin en çok 1 katına kadar olabilecek şekilde sınırlandırılmış olan bu ücret mevcut durumda Bakanlar Kurulu izniyle en çok yüzde 90 oranında uygulanmaktadır.

Sgk Muayene Ücretleri 2013

Bu arada özel hastanelerin Sağlık Bakanlığı’nın ödediği muayene ücretlerinin 2-3 katı oranında fazla ücret aldıkları söylenmektedir. İstanbul’daki özel hastaneler arasında yapılan bir fark ücreti araştırmasının sonucuna göre özel hastanelerin % 76’sı bu şekilde davranmaktadır. Yasaya göre en fazla % 90 olması gereken fark ücretini yüzde 300’e kadar çıkaran özel hastaneler olduğu tespit edilmiştir. Böyle durumlarda yapmanız gereken şey elinizdeki belgelerle SGK’ ya başvurmaktır.

Tags: , , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

22 Responses

 1. gazi hastanesi özelmi arkadaşlar kanunmu deyişti muane ücreti 61 tl olmuş bilginiz varmı ???
  bu konuda kime baş vuracaz .

 2. Esim ve benim Hic bir saglik guvencemiz yok muyane ucreti nedir kadin dogum hastahanesi

 3. iyi günler. ben geçen ay istifa ettim şu an bir sağlık güvencem yok. gözümle ilgili bir sağlık sorunu yaşıyorum devlet hastanesine gidersem ne kadar muayene ücreti öderim ve bir de aile hekimliğine gitmem zorunlu mu acaba ?

 4. sağlık güvencesi olmayan sgkya borcu olan biri ve borcunu suan ödeyemiyor. 900 tl borcu var.
  Şuan gözünde ciddi bir sorun var .
  MR çekilmesi vb tahlillerin yapılması için de parası yok.
  Bu insan devlet hastanesinde nasıl muayne olacak .tahliller nasıl yapılacak.

 5. sosyal güvencem yok muayene olmak istiyorum nekadar dır ögrenmek isterim

 6. saglık gövencem yok muanaye parası nekadar örenmek istiyorum lötfen bir bilg

 7. hiçbir sosyal güvencem yok, yarın için İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nden randevu aldım fakat ultrason çektirmem gerekirse ne kadar ödeyeceğimi bilmiyorum. Yanımdaki para yetecek mi yetmeyecek mi Allah bilir. Bu tür bilgileri vatandaşla paylaşmak bu kadar mı zor ??? Sayfanıza bir fiyat listesi koysanız ne kaybedersiniz ? 3 Milyon işsizin olduğu, kanserojen gıdaların pazarlarda dolaştığı bir ülkede büyük bir eksiklik.

 8. mrb. gss primini ödemedim. devlet hastanesinde muayne ücreti ne kadar vermem gerekiyor?

 9. devlet hastanesinde acil serviste röntgen çekildi ve alçıya alma işlemi yapıldı sonucunda doksan lira para istediler. babam bağ-kur lu olmasına rağmen. reçeteli ilaçlarım için de ayrıca eczaneye para ödedik. bu neyin nesidir peki bilgisi olan var mı

 10. eczaneye gittim verilen fişte katılım payı 4 tl yazıyor.benim bakmakla yükümlü olduğum kimse yok.çalışan ssk var.genel sağlık sigortamda yok suan çalıştığım için genel sağlık sigortalı vatandaşların ücretini de bizden mi kesiyorlar anlamadım.ilacı ve muayene anladıkta bi kuru katılım yazmışlar bu nedir.zaten akp oy veren insanlarda kabahat.insanlar ne zaman gözünü açacak bilmiyorum.

 11. iyi günler yurtdışı evliliği yaptım sigortamda sorun var gözukemıyorum doktora özel hastanelerde kaç lira ücret alıcaklar benden sigorta yok:(((

 12. Yaklaşık 6 ay öce emekli oldum 30.04.2013tarihinde çocuğum hataneye gidtti ilaçlar için eczaneye geldiğinde ona 2009 2010 2012 ve 2013 yıllarından muayene ücreti olduğu söylenmiş. Bu ücretlerin bu ay maaşımdan kesileceği söylenmiş. Bu nasıl iştir. Bu zamana kadar bu ücretler neden tahsil edimedi.emekli olana kadar bu ücretleri eczanelre veriyorduk. Bunlar eczaneer aldıkları bu muayene ücretlerini sgk ye bildirmediler mi.5 yıl önceki muayene ücreti 5 tl mi idi.böyle sağlık reformu yerin dibine batsın.Gariban vatandaşı soyup soğana çeviren böyle sağlık reformuna lanet olsun.5 yıl ne bekliyordunuz…………………

 13. yazıklar olsun diyorum devletin hastanesi 8 tl o an için benşm param yoktu acıdan kıvrandım bu hükumet geldi vatandaşın herşeyiyle alay eder oldu

 14. peki 18 yaş üstü öğrenci olmayan erkeklerde muayene ve müdahale ne kadar ücret oluyor ?

 15. hiçbir sosyal güvencesi olmayan devlet hastanelerinden nasıl yararlanabilir yani muayene ücreti,tahliller ,ultrason ve emar gibi hizmetlerin fiyatları nasıldır. teşekkürler

 16. 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLARA DEVLET HASTANELERİNDE MUAYENENİN ÜCRETSİZ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞSİNİZ PEKİ YA YAPILAN DİĞER TETKİKLER KAN TAHLİLİ İDRAR TAHLİLİ VS?

 17. ben geçen gün sağlık ocağında soğuk algınlığından dolayı muayene oldum. doktor 4tane ilaç yazdı. (antibiyotik,ağrı kesici, soğuk alıgınlığı ilacı ve burun spreyli) 20 tl aldı eczane…verdiği fişte 9 tl muayene ücreti yazıyor.. kısacası kandırılıyor muyuz? eczanelerden kazık yememek için ne yapmamız lazım?

 18. sigortasız devlet hastanesinde yetişkin muayenesi için ne kadar bir ücret gerekir. özel hastanede sigortasız yetişkin muayenesi için ne kadar ücret gerekir.

 19. devlet hastanelerinde çocuklar için muayene ücreti ne kadardır teşekürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp