İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır

İkametgah Sorgulama

Kişiler oturdukları adreslerini değiştireceklerse yapmaları gereken tek şey kaymakamlığa gidip adreslerini verip oradan alacakları belge ile muhtarlığa gitmektir. İkametgah değiştirmek aslında bu kadar basit. İkametgah değişikliği için bin bir tane prosedüre gerek olmamaktadır. Gidip başvurunuzu yaptığınız zaman e devlet üzerinden de takibini istediğiniz gibi yapabilirsiniz çünkü e devlet sitesine girdiğiniz zaman sadece kimlik ve kişisel bilgilerinizi girerek oturduğunuz adres ile ilgili bütün bilgileri size gösteriyorlar. İkametgah değişikliği sadece ve sadece siz gerçekten orada oturacaksanız ve tekrar başka bir yere geçmeyecekseniz yapılacak bir şeydir yoksa sürekli olarak yapılacak bir işlem olmamaktadır. İlgili makamlara bildirilmesi gereken bir şeydir ve makamlar size o adreste oturabilmeniz için izin vermektedir.

İkametgah Değiştirme

İkametgah değiştirme için önce kimliğinizle beraber oturacağınız yerin kaymakamlığına gidiyorsunuz ve adres ve ikametgah değişikliği yapmak istediğinizi bildireceksiniz. Oradan sizi yönlendiriyorlar ve adres kaydınızı alıyorlar. Adres kaydından sonra kaymakamlıktaki memurun size vereceği belgesi muhtarlığa götürüp yeni mahallenize kayıt oluyorsunuz.

E Devlet İkametgah Değiştirme

Orada yine kimlik ve iş bilgilerinizi veriyorsunuz. Muhtarlığa bildirdikten sonra zaten bütün işemeleriniz tamamlanmış oluyor fakat istediğiniz zaman e devletten adresiniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. E devlet zaman kaybı yaşamanızı önler ve bütün istediğiniz bilgileri verir dolayısıyla sizden rahatlıkla işinize bakabilirsiniz. Bu işlemler sadece Türk vatandaşları için geçerli veya Türkiye’ye yerleşik yabancılar için geçerli bir durumdur.

E Devlet İkametgah Sorgulama

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de yerleşik ise ve ikametgah değişikliği yapmak isterlerse öncelikle oturumlarının bitip bitmediğine bakmaları gerekmektedir. Eğer bitmemişse yine ilgili kaymakamlığa giderek adres değişikliği ve kaydı yapabilmektedir. Elinde mutlaka bir Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir kimlik bilgisi verilmiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla o kimlik bilgisiyle e devlet üzerinden yine kendide durumu takip edebilir.

İkametgah Belgesi Alma

Eğer ki yerleşik değilse sadece öğrenci ise veya sadece bir süreliğine Türkiye’de yaşayan birisiyse bu tür işlemler gerçekleştirememektedir. İkametgah değişikliği kişinin nerede olduğu ve varlığı açısında çok önemli bir işlemdir ve işlem yapılmadığı sürece cezası da olmaktadır bu yüzden herkesin bu konu da çok dikkatli ve titiz bir şekilde davranması gerekmektedir.
Related posts

Leave a Comment