İkametgah Nereden Alınır

İkametgah Nereden Alınır 2014

İnsanlar yaşamları boyunca sıklıkla ikametgah belgesine ihtiyaç duymaktadır. Herkes tarafından bilindiği üzere günümüzde tüm iş başvurularında ve diğer birçok işlemde gerekli olan belgeler listesinde ortak olarak ikametgah belgesi bulunmaktadır. Kısa bir süre öncesine kadar bu belge sadece bağlı olduğunuz mahalle muhtarından alınmaktaydı. Sadece tek bir noktadan alınabilmesinden dolayı da birçok problem yaşanmaktaydı. Bu problemlerden en önemlisi ise kayıtlı olunan ikametgahın dışında geçici olarak yaşayan ve acil olarak ikametgah belgesinin gerekli olduğu durumlarda ortaya çıkmaktaydı.

İkametgah Nereden Alınır 2013

Bu ve buna benzer problemlere gelen şikayetlerin artmasıyla birlikte sadece muhtarlıklardan alınabilme şartı ortadan kaldırılarak birçok kolaylık sağlanmıştır. Bu kolaylıkların başında ise nüfus müdürlüklerinin de aynı hizmeti vermeye başlaması gelmektedir. İkametgah belgesi almak için ülkemizin her hangi bir yerindeki nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz yeterli olmaktadır. Adresinizin başvurduğunuz nüfus müdürlüğüne kayıtlı olmasına gerek yoktur. Elektronik ortamda tüm vatandaşların bilgileri bir sistemde toplandığından dolayı her yerden rahatlıkla ikametgah alınabilmektedir.

İkametgah Sorgulama

Bunun yanı sıra sunulan bir kolaylık ise ikametgah belgesinin online olarak internet üzerinden alınabilmesidir. Bunun için e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Kullanımı her geçen gün yaygınlaşan sisteme giriş yapabilmek için ilk olarak giriş şifresini PTT’den almanız gerekir. Bu şifreyi sisteme giriş yaptıktan sonra kişisel bilgileriniz bölümünden istediğiniz şekilde değiştirebilir ve böylelikle güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

İkametgah Belgesi Alma

Bilindiği üzere bu sistemin bünyesinde devlet dairelerin kendilerine ait bölümleri bulunmaktadır. İkametgah belgesi için ise nüfus müdürlüğüne giriş yapmanız gerekmektedir. Daha önce muhtarlıklarda belirli bir ücret karşılığında hazırlanıp verilen ikametgah belgesi hem nüfus müdürlüklerinde hem de elektronik sistem de ücretsiz olarak verilmektedir. Her açıdan büyük bir kolaylık sağlayan bu sistem vatandaşın beğenisini toplamaktadır.

İkametgah Nedir

İkametgah belgesi alırken her hangi bir sayı sınırlaması da bulunmaktadır. Nüfus müdürlüklerinden ve elektronik ortamdan alınan belgeleri istediğiniz sayıda talep edebilirsiniz. Belgeyi vereceğiniz yeri ve kullanım amacını belgeyi alırken belirtmeniz gerekmektedir. Belgeyi aldıktan sonra doğruluğunu kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.
Related posts

One thought on “İkametgah Nereden Alınır

  1. gülseren alaca

    ikametgah nüfüs müdürlüğünden alınırmı

Leave a Comment