İkametgah Sorgulama

2014 İkametgah Sorgulama

Yapılan son yasal düzenlemeler ile birlikte ikametgah adresini bildirmeyen veya yanlış beyan edenler hakkında para cezaları uygulanmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere ülkemizde artık nüfus sayımları adres kayıt defteri adı verilen elektronik bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Doğru sonuçlar elde edebilmek için de bu durum büyük bir önem taşımaktadır. Ev veya şehir değiştiren kişilerin adres bilgilerini değiştirmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde para cezası başta olmak üzere birçok konuda problem yaşanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse aile hekimliği merkezlerinin sağlık hizmeti imkanlarından yararlanılamamaktadır.

İkametgah Değiştirme

Tüm bu sebeplerden dolayı adreslerin güncel tutulması ve her hangi bir değişiklik durumunda nüfus müdürlüklerinden değiştirilmelidir. Adresinizin doğru olup olmadığını online olarak internet üzerinden kontrol edebilirisiniz. Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasında bir sorgulama paneli bulunmaktadır. Panelden kontrolün sağlanabilmesi için ilk olarak T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu girmeniz gerekir. Güvenlik kodu sisteme girdiğinizde resim olarak size gösterilmektedir.

İkametgah Değişikliği

Bu kod sistemin ve sizin güvenliğiniz için kullanılmaktadır. Her iki bölümde doldurulduktan sonra panelin sağ alt köşesinde bulunan sonraki butonuna tıklayınız. Bir sonraki ekranda göreceğiniz üzere sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bunlar il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bulvar, meydan, bina gibi bilgileri içermektedir. Bunları doldurmadan önce adresinize uygun seçeneği yukardan seçmeniz gerekiyor. Seçenekler il/ilçe merkezi, belediye adresi ve köy adresi olarak üçe ayrılmıştır. Size uygun olanı seçtikten sonra istenilenlerin doldurulması gerekir.

İkametgah Adresi Sorgulama

Tüm istenilenler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra yine sağ alt köşede bulunan son butonuna tıklamanız yeterlidir. İkametgah sorgulamanızı e devlet şifreniz varsa sistem üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için ise sistem üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün bölümüne girmeniz yeterli olmaktadır. Bu bölümden adresinizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Adresinizin doğru olmadığı durumlarda zaman kaybetmeden Nüfus Müdürlüğüne başvurarak gerekli değişimlerin yapılması gerekmektedir. Adresini bilmeyen veya emin olmayanlar için de Nüfus Müdürlüklerinde gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Adres bilgilerinize hiçbir şekilde 3. Şahıslar tarafından erişim sağlanamamaktadır. Sistemin güvenliği açısından sürekli olarak güncellemeler ve iyileştirilmeler yapılmaktadır.
Related posts

Leave a Comment