İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Taban Puanları

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir.  Öyle ki eski adı Mühendishane-i Bahri-i Hümayun ’dur.  1773 yılında 3. Mustafa tarafından, tersane ve donanmayı geliştirmek amacıyla kurulan okul, 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile İstanbul’da etkinliğini sürdürmektedir.  Sultan 3. Mustafa zamanında Haliç Tersanelerinde bulunan okul, 1944 yılından beri Avrupa ve Anadolu yakalarında olmak üzere 5 ayrı yerleşke şeklinde eğitim vermektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Taban Puanları 2013

Üniversite, 18000 den fazla lisans öğrencisi, yaklaşık 7000 ön lisans öğrencisi ve pek çoğu ödüllü olan 2200 hocasıyla eğitim vermektedir. Öğrencilerin yurt olanakları da oldukça fazladır.  Toplam 3365 öğrenciye kalma olanağı sağlayan 452 adet yurt bulunmaktadır.  Farklı Standartlarda yurtlar mevcuttur.  Yurt başvuruları e devlet ile yapılabilmektedir. 2012 yılında Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın rektör olarak atandığı okul, kuruluşunda mimarlık, makine ve elektrik olmak üzere 4 fakülteye ayrılmıştır. Şuanda bu fakültelere ek olarak,  Maden Fakültesi,  Kimya Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Tekstil Teknolojileri Fakülteleri bulunmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi İletişim

Yaklaşık 250 yıldır eğitim veren İstanbul Teknik Üniversitesi önemli birçok mühendis ve mimar ve yetiştirmiştir.  İçlerinde Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan’ın da bulunduğu birçok ünlü isimler de bu okuldan mezun olmuş ve başarılara imza atmışlardır.  Ayrıca pek çok basketbolcu bu okulda yetişmiştir.  İTÜ Basketbol Takımı hala aktif bir şekilde mücadelesini sürdürmektedir.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment