İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi Taban Puanları

İstanbul Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğunun ilk modern üniversitesi olan Darülfünun ’un devamıdır.  Üniversite 1883 yılında öğrenime başlamıştır.  Ancak, kuruluşu 1453 yılına dayanmaktadır.  İstanbul’un Fethinin ertesi günü Fatih Sultan Mehmet’in emriyle kurulan Sahan-ı Seman Medreseleri okulun ilk birimleridir.

Üniversite Taban Puanları 2013

Türkiye’nin ilk üniversitesi özelliğini taşıyan okul; 20 fakülte, 13 yüksekokul ve 13 enstitüsü ile eğitim vermektedir.  Ayrıca, araştırma ve uygulama merkezleri de bulunmaktadır. Şuanda rektörlüğünü Prof. Dr. Yunus Söylet ’in yaptığı İstanbul Üniversitesi toplam 73000 lisans, ön lisans ve yüksek lisans öğrencisi ve 12000 öğretim elamanı ile öğrenim vermektedir.  İstanbul’un çeşitli semtlerinde yerleşkeleri bulunmaktadır. Yerleşke binalarının çoğu tarihidir. Beyazıt Kampusu’nda bulunan Doğu Romalılardan kalma kalıntılar da okulun ne kadar eski bir yerleşkesi olduğunu göstermektedir. Üniversite sınavında ilk 200’e giren öğrencilere burs ve hediyelerle üniversite tarafından ödüllendirilmektedir.  Her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu dışında 9000 öğrenciye burs imkânı sağlanmaktadır.  Ayrıca, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin yaptırmış olduğu Avcılar Kampusu, Cerrahpaşa Kampusu ve Beylikdüzü Yerleşkesi içinde öğrenci yurtları bulunmaktadır.  Yurt ve burs başvuruları e-devlet ile yapılabilmektedir.

İstanbul Üniversitesi İletişim

Okulun spor imkânları da gelişmiştir.  Üniversiteler arası her türlü sportif aktivite düzenlenmektedir.  Badminton, Jimnastik, Güreş, Hentbol, Judo, Kayak, Kros, Su Topu, Yüzme, Atletizm, Tekvando, Karate, Basketbol, Futbol, Satranç, Voleybol, Masa Tenisi ve Dağcılık sporları yapılmaktadır.  Ayrıca, üniversitede birçok kulüp bulunmaktadır ve öğrenciler bu kulüplerde aktif olarak çalışmaktadır.

 

İstanbul Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment