Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Taban Puanları

Karadeniz Teknik Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 yılında Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının TBMM’ye verdiği teklifin kabul edilmesi ile dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından açılmıştır.  Türkiye’nin en eski 4. Üniversitesidir. Yaklaşık 37 bin ön lisans ve lisans öğrencisi bulunmaktadır.  Ayrıca, ilk olarak 2004 yılında katıldığı öğrenci değişim programı sayesinde 36 ülkeden 409 öğrenci de KTÜ’ de öğrenim görmektedir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Taban Puanları 2013

Bulunduğu mevki itibariyle olanakları fazla Üniversite’nin rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL’DIR.   Merkez kampusu, Kalkınma mahallesi denilen bölgede bulunur. Akçaabat, Beşikdüzü, Maçka, Sürmene, Vakfıkebir ve Arsin ilçelerinde meslek yüksekokulları bulunmaktadır. Merkez kampusta Kredi Yurtlar Kurumuna ait 3 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, 2011 yılı Olimpiyatları için yapılan Olimpiyat Köyü de 2 kişilik yurt odaları, yemekhanesi, sinema salonuyla öğrencilerin hizmetindedir.  Yurtlara e-devlet ile başvuru yapılabilmektedir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim

Devlet yurtları dışında üniversite mahallesinde de yurt imkânı oldukça fazladır.  Öğrencilerin hem barınma ihtiyaçlarını hem de sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kampusun çevresinde bir üniversite mahallesi mevcuttur.Karadeniz Teknik Üniversitesi, 2009 yılında diploma eki çalışmalarını tamamlamıştır.  Bu sayede diplomayla birlikte her öğrenciye verilen diploma eki, mezunların yurt dışında diplomalarını geçerli hale getirmelerini sağlamıştır.  AKTS ( Avrupa Kredi Transfer Sistemi) de Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen akreditasyon sistemi, Avrupa’da bulunan 5 üniversite ile birlikte bu üniversiteye de verilmiştir.  Öğrencilerin eğitimlerinin yurtdışında tanınması böylelikle garanti altına alınmıştır.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment