Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Taban Puanları

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, 28 Mayıs 2007 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER tarafından onaylanan kanun ile açılan 17 üniversiteden biridir.  Daha önceden Konya Selçuklu Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim vermekte olan okul, 2007’den bu yana ayrı bir üniversite olarak eğitim ve öğrenime devam etmektedir.  Üniversitenin ambleminde 16 Türk Devletini temsil eden 16 adet ferman figürü bulunmaktadır.  Bu fermanlar Karamanoğlu Mehmet Bey’in her yerde Türkçe konuşulacağını istediğini belirtmektedir.  Karaman ilinin Türk dilinin başkenti olması sebebiyle de üniversite, özellikle Edebiyat fakültesiyle ön plana çıkmaya çaba göstermektedir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Taban Puanları 2013

Üniversitenin rektörlüğünü, Prof. Dr. Sabri GÖKMEN yapmaktadır.  6 fakülte, 2 meslek yüksekokulu ve 2 enstitüsü bulunan okulda 54 adet bölümde eğitim verilmektedir.  Yaklaşık 8600 öğrencinin bulunduğu okulda 300 den fazla akademik personel eğitim vermektedir.  Okulun sosyal ve kültürel aktiviteleri de geliştirilmeye çalışılmaktadır.  Öğrencilerin kurduğu öğrenci toplulukları faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, güreş başta olmak üzere birçok sportif faaliyette de öğrenciler ön plana çıkmaktadır. Son 5 yıldır Kırkpınar Başpehlivanı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden çıkmaktadır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İletişim

Karaman ilinde öğrenim gören öğrenciler barınma konusunda da sıkıntı yaşamamaktadır. Gerek Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları gerekse özel öğrenci evleri barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.  E-devlet aracılığıyla yurtlara başvuru yapılabilmektedir.  Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar Yunus Emre yerleşkesi içinde bulunmaktadır.  Toplam 1692 yatak kapasitesine sahiptir.

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment