Kastamonu Üniversitesi

Kastamonu Üniversitesi Taban Puanları

Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu ilinde bulunan ve 2006 yılında kurulmuş bir e devlet üniversitesidir.  Fakülteler Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi bağlı olarak bir çatı altında toplanmış ve üniversite eğitim ve öğretime açılmıştır.  Şuanda rektörlüğünü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın yaptığı üniversitede yaklaşık 25000 öğrenci ve 748 öğretim görevlisi bulunmaktadır.  Yerleşke çalışmaları halen daha sürmekte olan üniversitede 8 fakülte, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 2 adet enstitü ile eğitim verilmektedir.

Kastamonu Üniversitesi Taban Puanları 2013

Şuanda ana yerleşke, Kuzey kent mevkiindedir.  Bütün bölümleri bu alanda toplama çalışmaları devam etmektedir.  Yerleşke içerisinde barınma ihtiyaçları için yurtlar, sosyal ve kültürel aktiviteler için koşu yolu, tenis kordu, gibi alanlar bulunmaktadır.  Ayrıca şehir dışında da kayak merkezi bulunmaktadır.  Kastamonu Üniversitesi öğrencileri için, toplam 10 yurt bulunmaktadır.  Yani öğrenciler açısından kalacak yer sıkıntısı yaşanmamaktadır.  Ayrıca, çeşitli faaliyetler düzenleyen 46 adet öğrenci topluluğuyla her yıl şenlikler, festivaller ve gösteriler düzenlenmektedir.

Kastamonu Üniversitesi İletişim

1885 yılında yapılan ve şuanda rektörlük binası olarak kullanılan ve Türkiye’nin en eski üçüncü lisesi olan Kastamonu Lisesi oldukça eski bir tarihi yapıdır. Cumhuriyet döneminin en saygın eğitim kurumlarından olan Kastamonu Lisesi’ne 1927 yılında yazar Rıfat Ilgaz kayıt oldu. Eğitimini burada tamamladı. Ünlü eseri  Hababam Sınıfını, bu okulda yaşadıklarından esinlenerek yazdı. Tarihi bina günümüzde Kastamonu Üniversitesi tarafından restore edilmiştir ve rektörlük binası olarak kullanılmaktadır.

 

Kastamonu Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment