Kilis İl Tarım Müdürlüğü

Kilis İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

Ülkemizde önemli tarım ürünleri üretilen alanlardan biri olan Kilis ilimiz, verimli toprakları ve geniş tarım alanları ile ülkemizde önemli bir yer kaplar. Kilis, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir sınır ilidir. İllin doğu, batı ve kuzeyinde Gaziantep, güneyinde ise Suriye yer almaktadır. Gaziantep’e 58 km uzaklıkta olan Kilis, Suriye sınırına ise 10 km uzaklıktadır. Kilis’ten geçen yol Türkiye sınırlarının ötesinde Azez’den geçtikten sonra Suriye’nin Halep şehrine ulaşır. İl merkezi doğudan batıya doğru uzanan Resul Osman dağı eteklerinde kurulu olup güneye doğru inildikçe düz arazilere inen fazla engebeli olmayan bir sahada yer almaktadır.

Kilis İl Tarım Müdürlüğü  İletişim

İlin kuzeyinde yer alan ve doğudan batıya uzanan dağlar arasında kuru dereler ve birkaç küçük akarsu bulunmaktadır. Genellikle kıraç arazilerin yer aldığı bu dağların etekleri ve üst kısımlarında tarıma elverişli araziler bulunmaktadır.İlimizin güneydoğu ve sınır şeridi boylarında özellikle bağcılık ve zeytincilik çok gelişmiş ve tarıma elverişli araziler bulunmaktadır.

Kilis İl Tarım Müdürlüğü  Adresi

Kırsal kesiminde yaşayan insanlar geçimini tarıma dayalı olarak sağlamaktadır. Kilis Tarım İl Müdürlüğümüz kapsamında ilimizde tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçilerimize Kilis tarım il müdürlüğümüzce desteklemeler yapılmaktadır. Özellikle biber yetiştirmeciliği alanında önemli bir olan Kilis’ te üretimi yapılan alanlarda sulama faaliyetlerinin verim sağlaması için geliştirilmiş sulama ekipmanları ile tarım yapabilmeleri için çiftçilerimize tarım il müdürlüğümüzce desteklemeler verilmektedir.
Related posts

One thought on “Kilis İl Tarım Müdürlüğü

  1. ahmet mesut özgür

    kiliste öncüpınar yolu üzerinde bulunan 1 sınıf sulu tarım alanlarına niçin tarım dışına çıkarıpta imara açılmasına göz yumuyorsunuz buna müsade etmetin çünkü şehrimizin resul osman dağı ve şıh mehmet tepesi yapılaşmaya daha uygun değilmidir tarımın yok olmasına göz yummayın syn müdürlerim saygılar

Leave a Comment