Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü

Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü Misfirhanesi

Kocaeli İlimizin toplam arazi varlığı 341.847 hektar dır. İlimiz genelinde tarım yapılan alan 125.528 ha. Olup, İl yüzölçümünün % 37 sini kaplamaktadır. Toplam tarım alanı içerisinde tarla alanı 110.246 Ha. Meyvelik alan 12.089 ha. Sebze üretimi yapılan alan 2.892 ha. Zeytin alanı 251 Ha. Süs bitkileri alanı 50 ha.dır. İlimizin Gebze İlçesi Kadıl lı Köyü ve civarında yoğun olarak seracılık yapılmakta ve üretilen ürünler İstanbul metropolünde pazar imkânı bulmaktadır.

Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü İletişim

İlimizde meyvecilik 2009 yılı itibariyle 12.089 ha. Alanda yapılmakta olup, toplamda 52.485 ton üretim sağlanmaktadır. Kocaeli ilimizin zeytin ekiliş alanı 251 hektar üretim miktarı 995 tondur.  İlimizde ayrıca çeşitli süs bitkiler ide yetiştirilmekte olup, gül, gerbera, karanfil, gagaburnu, kasımpatı ve toplam üretim miktarı 5.672.994 tür.Kocaeli’nin iklimi ve toprağı tarıma çok müsaittir. Fakat tarım alanları oldukça azdır tarıma elverişli arazide sanayi tesisleri yapılmaktadır. Kocaeli ilimizin arazileri çok verimli olsa da şehrimizde tarım alanları üzerine sanayi alanları yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri buğday, yulaf, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı, tütün ve ketendir.

Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Kocaeli İl Tarım Müdürlüğümüz bakanlığımız destekli hibeleri tarım ürünleri yetiştiren çiftçilerimizin projelerine göre daha iyi verim sağlamaları için sunmaktadır. Kocaeli il tarım müdürlüğümüz, çiftçilerimize tarın ürünlerini daha verimli kullanmaları için teknolojik konularda bilgiler vermekte ve çiftçilerin karşılaştıkları problemleri gidermektedir. Kocaeli il tarım müdürlüğümüz araştırma merkezleri ile doğrudan temas içinde olup çiftçilerimizi tarım alanları konusunda ne gibi sıkıntılar oluşur ve nasıl çözümlenir gibi konularda bilinçlendirmektedir.

 

Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü İçin Tılayınız.
Related posts

Leave a Comment