KPSS Sınav Sonuçları

KPSS Sınav Tarihi

Hayatımız sınav sözcüğü sıkça duyulmaktadır. Maalesef hayatımızın her alanında birçok sınava denk gelmekteyiz. Bun sınavlar bizim geleceğimiz için bizi seçecek kişilere kolaylık sunmaktadır. Eğitim öğretim hayatımız boyunca girdiğimiz sınavları pek fazla sayma imkânımız olmaz. Çünkü sayısız sınavlara girmiş bulunmaktayızdır. Bu sınavlar arasında memur olmak için kendini sınamak ve devletin memur adaylarını görmek amacıyla yapmış olduğu sınava kpss denir. Kpss sınav sonuçları sonrasında derecelendirme yapılmakta ve memur olmak isteyen adayların başarı sırasına göre en başarılıdan başlamak koşuluyla devlet memuru yapılmaktadır.

KPSS Sınav Soruları

Kpss sınav sonuçları ile öğrencilerin veya memur olmak isteyen adayların başarı durumlarına göre devlete memur olarak alınmaktadır. Kpss sınavı lise ve üniversite mezunlarının girmesi için iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Bu sayede üniversite mezunları memur olmak için farklı mevkilerde üst düzey görevler alabilmektedir. Birçok işsize her yıl milyonlarca iş imkânı sağlayan devletimiz bu sınavlar ile başarı ölçmekte ve devlet memuru olacak adaylar için iş imkânı sunmaktadır. Kamu personeli seçme sınavı olan kpss genel kültür, genel yetenek, yabancı dil, eğitim bilimleri, hukuk, iktisat ve idari birimler, maliye, muhasebe ve vergi uygulamaları, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi ve uluslar arası ilişkiler olmak üzere on dört daldan oluşmaktadır. müracaat edilecek alan veya bölüme göre birini seçmek zorunludur.

KPSS Çıkmış Sorular

Genel kültür ve genel yetenek kısmına ise bütün öğrencilerin girmesi gerekmektedir. Kpss ilk olarak 17 Ekim 1999 tarihinde devlet memurları sınavı olarak 12 Aralık 1999 tarihinde ÖSYM tarafından yapılmıştır. Bu sınavlar sadece 657 sayılı devlet memurları kanunu alımında gerçekleşmiş olan sınavlardır. Yani düz memur alımlarında bir düzenleme yapılmıştır. Daha sonra ise bu alan biraz daha genişletilmiş, öğretmen, memur, sözleşmeli personel ve kariyer meslekleri olarak sınav yapılmıştır.

2015 KPSS Sınav Sonuçları

Kpss sınav sonuçları ile devlet belirlemiş olduğu sayıda memur adaylarına iş imkânı sunmaktadır. Sunulan işler sayesinde birçok kişi devlette çalışmaya başlamış ve ailelerine devlet tarafından verilen maaş ile bakmaktadır. Memur olmak için bu sınavlara hazırlanılmalıdır.
Related posts

Leave a Comment