Kütahya İl Tarım Müdürlüğü

Kütahya İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

Kütahya’ da güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan ovalar, tarımsal üretimin merkezi durumundadır. İlimiz arazisinin % 53′ lük alanı ormanlık arazilerden oluşmakta iken tarım yapılan araziler ise toplam il alanının ise % 34′ ünü oluşturmaktadır.Kütahya il tarım müdürlüğümüz, tarım ile uğraşan çiftçilerimizn her türlü problemlerini çözmekte ve çiftçilerimize verimli tarım yapabilmeleri için  bilgiler vermektedir.Kütahya’ da toprak yapısı ve iklim tarımsal gelişmeyi olumsuz yönde etkileyen iki faktördür. Kışlar soğuk, yazlar ise genellikle kuraktır.

Kütahya İl Tarım Müdürlüğü İletişim

Kütahya İl Tarım Müdürlüğümüz, yazları ve kışları sert geçen ilimizde nasıl tarım yapılması gerektiği hakkında çiftçilerimizi bilinçlendirerek verimlilik oranını yüksek tutmaya çalışmaktadır.  Büyük bölümü sığ olan topraklar, kış ve bahar yağışları sırasında yeterince su depolayamamakta, bunun sonucunda önemli miktarda toprak nadasa bırakılmaktadır. İlimizde tarım yöntemi nadaslı kuru tarımdır. Kuru tarım yöntemi ile yetiştirilen ürünler arpa ve buğdaydır. İlimizde bulunan tarım arazilerinin %40 da kuru tarım ürünleri yetişirilmektedir.

Kütahya İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Arpa ve buğday dışında tarla bitkileri olarak; mısır, nohut,, fasulye, burçak, şeker pancarı, kenevir, haşhaş, ayçiçeği, soğan ve patates de üretilir. Ayrıca biber, patlıcan, domates, lahana, ıspanak gibi sebze türleri ile üzüm, elma, şeftali, vişne ve çilek gibi meyve türleri yetiştirilmektedir.Kütahya il tarım müdürlüğümüzce,  ilimizde en çok iklim ve toprak şartlarına uygun olan ürünlerimizin daha verimli olabilmesi için teknolojik tarım ürünlerini çiftçilerimize tanıtmaktadır. Çiftçilerin ürünlerini artırmasına destek olarak bakanlığımız tarafından verilen hibelerin çiftçierlkimizn sunduğu projeler kapsamında destek amaçlı yardımlarda bulunmaktadır.

Kütahya İl Tarım Müdürlüğü İçin Tıklayınız.

 
Related posts

Leave a Comment