Malatya Tarım İl Müdürlüğü

Malatya Tarım İl Müdürlüğü Misafirhanesi

Malatya ilimizde tarım alanları oldukça fazladır. İlimizin ekonomisi tarıma dayalıdır. Sanayileşmede tarıma dayalı olarak ilerlemektedir. Nüfusun % 70’i tarım, hayvancılık, balıkçılık, ormancılık ve avcılıkla uğraşır. Senelik gayri safi hâsılanın  % 35’i tarımdan ve % 20’si sanayi den, % 12’si devlet hizmetlerinden sağlanır.Malatya Tarım İl Müdürlüğümüz, tarım ile uğraşan çiftçilere bakanlığımız tarafından verilen hibeler ide sunulan projeler kapsamında çiftçilerimiz ile buluşturmaktadır. Böylelikle Malatya tarım il müdürlüğümüz, çiftçilerin daha fazla ürün için makineleşme yâda sulama yapacakları malzemelere ulaşma imkânı sağlamaktadır.

Malatya Tarım İl Müdürlüğü İletişim

Malatya ilimiz de tahıl üretimi ön sırada yer alır. Başlıca tarım ürünleri, buğday, arpa, nohut, fasulye, tütün, şekerpancarı ve patatestir. Malatya ilimiz de meyvecilik çok önemlidir. Malatya tarım il müdürlüğümüz, çiftçilerin tarımda ne gibi zorluklarla karşılaşacakları ve zorlukları nasıl aşacakları konusunda bilinçlendirmektedir. İhracatın ve ekonominin büyük bir oranını kaplayan, başta kayısı olmak üzere elma, kiraz, armut, dut, ceviz gibi ürünler sıklıkla yetiştirilir. Kayısısı dünyaca tanınır. Kayısı ağacı sayısı 4 milyon civarındadır. Türkiye’de yetişen kayısının % 40’ı Malatya’da yetişir. Üretilen kayısının % 95’i ihraç edilir. Kayısı Malatyalı için yalnız bir meyve değil aynı zamanda büyük bir gelir kaynağıdır.

 

Malatya Tarım İl Müdürlüğü Adresi

Kurutulan kayısı ihraç yoluyla memleketimize büyük ölçüde döviz kaynağı da olmaktadır. Kayısı güneşte kurutularak kışa hazırlanır. Buna “çir” ya da “ kabuk” adı verilir. Kayısının pestili, kavurması, tatlısı, reçeli ve son yıllarda ticaret amacıyla lokumu da yapılmaktadır. İri taneli Napolyon kirazı da meşhurdur. Ayrıca kavun ve karpuz ile domates, patlıcan ve taze fasulye yetişir. Dut da kayısı gibi Malatya’da çok istifade edilen bir meyvedir. Dutun yaprağından dut yaprağı köftesi denilen sarma yapılır.
Related posts

Leave a Comment