Mardin İl Tarım Müdürlüğü

 Mardin İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

Mardin İl Tarım Müdürlüğü olarak,  ilimizde tarım sektörü ile uğraşan çiftlilerimizin bakanlığımızın ayırdğı bütçe ile çiftçilerimize bir takım desteklemeler yapmaktayız. Tarım alanlarına sulama yapılabilmesi için sulama pompaları gibi günümüz teknolojilerinin bize sunduğu imkânlar doğrultusunda Mardin il tarım müdürlüğümüzün çiftçilerimizin projeleri kapsamında çiftçilerimize sunduğumuz hibeler tarım ile uğraşan çiftçilerimizin ürünlerinde verim sağlaması gibi olanaklara imkân sağlamıştır. Ve yine sertifikalı fidan desteği, sertifikalı tohum desteği gibi çalışmalarımız ile çiftçilerimize tam destek sağlamaktayız.

Mardin İl Tarım Müdürlüğü İletişim

Mardin ilimizde sulu tarım arazisi 90.000 ha, sulanabilir tarım arazisi 137.844 ha, kuru tarım alanı ise 157.635ha olmakla birlikte toplamda 385.479ha ekilebilir tarım arazisi bulunmaktadır. İlimizde kuru tarımda yetiştirilen ürünlerin başlıcaları şunlardır; arpa, buğday, mısır, kırmızı mercimek, pamuktur.Mardin il tarım müdürlüğümüz, nüfusun %80 ni nin tarım ile uğraştığı şehrimizde ekonomisin inde tarım sektörü doğrultusunda ilerlemesinden ötürü çiftçilerimize modern tarım imkânları konusunda desteklemeler yapmakta ve makineleşmenin yerini alan modern tarımda ne gibi hususlara dikkat etmeleri gerektiği konusunda çiftçilerimiz bilinçlendirmektedir.

Mardin İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Dicle Nehri kıyısında sebzecilik yapılır. Turfanda sebzecilik de gelişmiştir. En çok domates,  patlıcan, salatalık,  kavun, karpuz ekilir. Meyve üretiminde üzüm başta gelir. Ceviz, nar, antepfıstığı da yetişir. Mardin’e üzüm diyarı diyenler vardır. 150 bin tonu geçen üzüm istihsali ile Türkiye’de dördüncü sıradadır. Karpuz da onuncu sırada yer alır.

 

Mardin İl Tarım Müdürlüğü İçin Tıklayınız.

 
Related posts

Leave a Comment