Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi Taban Puanları

Marmara Üniversitesi, ülkemizin en köklü eğitim kurumlarının başında gelmektedir. Ocak 1883 tarihinde Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi ismi altında Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak Cağaloğlu’nda İstanbul Kız Lisesi’nin arkasındaki bir evde eğitime başlamış olan Marmara Üniversitesi ilk mezunlarını (13 kişi) 1887’de vermiştir. 15 Ekim 1897 tarihinde yine Maârif Nezareti’ne bağlı olarak yeniden açılmış ve o günden bu güne kesintisiz olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversite Taban Puanları 2014

1959 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi haline dönüşmüş, 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle de Marmara Üniversitesi adıyla Türk Yükseköğretim Kurumları arasındaki yerini almıştır. Marmara Üniversitesi, Türkiye’nin bilimsel birikimine 3.000’e yakın öğretim elemanı  ve 70.000’nin üzerinde öğrencisiyle katkıda bulunmaya çalışan önemli yükseköğretim kurumlarından biridir. Bu kurumlardan da yine e devlet ile ilgili işlemler sayesinde yararlanılmaktadır. İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Mühendislik, Tıp, Diş Hekimliği ve İlahiyat Fakülteleri başta olmak üzere akademik birimlerde Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapçadan oluşan 5 dilde eğitimi bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliği ile Türkiye’nin tek çok dilli üniversitesidir.

Marmara Üniversitesi İletişim

Üniversitenin rektörlüğünü Prof. Dr. M. Zafer GÜL yürütmektedir. Üniversitenin; Göztepe, Haydarpaşa, Bahçelievler, Bağlarbaşı, Kartal, Beyazıt, Anadolu Hisarı, Nişantaşı, Acıbadem, Sultanahmet, Başı büyük Sağlık Kampüsü ve Şişli Kampüsü olmak üzere on iki kampüsü bulunmaktadır. Kız öğrenciler için üniversite bünyesinde Handan Ertuğrul Kız Öğrenci Yurdu ve Özmen Aktar Kız Öğrenci Yurdu  olmak üzere iki adet yurt bulunmaktadır. Erkek öğrenciler için üniversite içindeki yurtlarda barınma imkânı bulunmamaktadır.
Related posts

Leave a Comment